Külföld

Az ENSZ aggasztónak tartja, hogy alig van nő a kínai felső vezetésben

A világszervezetnek a nők elleni diszkrimináció felszámolásával foglalkozó bizottsága kedden mutatta be Kínával kapcsolatos jelentését

Aggasztónak nevezte az ENSZ egy új jelentésében, hogy alig vannak nők a kínai felső vezetésben, és azt ajánlotta, hogy Peking vezessen be kvótát annak érdekében, hogy kiegyenlítse a nemek részvételét a kormányzásban.

Az ENSZ aggasztónak tartja, hogy alig van nő a kínai felső vezetésben
Az ENSZ aggasztónak tartja, hogy alig van nő a kínai felső vezetésben
Fotó: ZHANG LING / XINHUA / AFP

A világszervezetnek a nők elleni diszkrimináció felszámolásával foglalkozó bizottsága kedden mutatta be Kínával kapcsolatos jelentését. Ebben megállapították, hogy bár az utóbbi időben emelkedett a nők képviselete a közéletben, aggodalomra ad okot, hogy a 3 ezer tagú Országos Népi Gyűlésben, a világ legnagyobb parlamentjében a nők aránya csak 26,54 százalék. Emiatt az ENSZ-testület azt szorgalmazta, hogy valamennyi kínai kormányzati hivatalban, beleértve az igazságszolgáltatást és a külszolgálatot is növeljék a nők arányát, különösen a döntéshozói szinteken.

A jelentésben kiemelték, hogy 2022 októbere óta – húsz év után először – egyetlen nő sincs a Kínai Kommunista Párt központi bizottságának 24 tagú döntéshozó testületében (politbüro), illetve annak héttagú állandó bizottságában.

Az ENSZ-bizottság kifogásolta azt is, hogy Kínában túlságosan korlátozzák a nem kormányzati szervezetek bejegyzését, illetve számos aggasztó jelentés érkezik női jogvédők zaklatásáról és megfélemlítéséről.

Kapcsolódó írásaink