Külföld
Lavrov: Az USA és szövetségesei a tűzzel játszanak
A miniszter szerint Lengyelország és a balti államok azok, amelyek a terepen végrehajtják az USA által kitűzött célt

„Természetesen ez egy elfogadhatatlan eszkaláció” – mondta Lavrov az amerikai gyártmányú harci repülőgépek Kijevnek történő lehetséges szállításaival kapcsolatban a Rosszija 1 TV-nek adott vasárnapi interjúban.
„Azt hiszem, vannak értelmes emberek Nyugaton, akik ezt megértik, de mindent Washington, London és az EU-n belüli szatellitáik diktálnak.”
A miniszter szerint Lengyelország és a balti államok – Lettország, Litvánia és Észtország – azok, amelyek „a terepen végrehajtják az USA által kitűzött célt, hogy meggyengítsék Oroszországot, és stratégiai vereséget mérjenek rá”.
A Nyugaton egyesek „már Oroszország dekolonizációjáról beszélnek, ami országunk feldarabolását jelenti” – mondta Lavrov, és arra figyelmeztetett, hogy „ez játék a tűzzel, efelől nem lehet kétségünk”.
„Remélem, hogy az értelmes emberek elállnak a neonáci rezsim feltétel nélküli támogatásától, amelyet maga a Nyugat hozott létre” – tette hozzá.
A külügyminiszter úgy vélte, hogy az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke, Mark Milley tábornok szavai, aki a hét elején elismerte, hogy „rövid távon” Ukrajna nem lesz képes visszafoglalni Oroszországtól az elvesztett területeket, „előrelépést jelentenek a helyi valóság megértésében”.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hónapok óta sürgeti nyugati támogatóit az F–16-os harci gépekért, azzal érvelve, hogy azok elengedhetetlenek az ukrán légtér védelméhez Oroszország katonai létesítményeket és energetikai infrastruktúrát célzó rakétatámadási ellen.
A G20-ak múlt heti csúcstalálkozóján Joe Biden amerikai elnök azt mondta, hogy Washington támogatni fogja Nagy-Britannia, Hollandia és más európai országok erőfeszítéseit, hogy ukrán pilótákat képezzenek ki az F–16-osok vezetésére. Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója az eseményen kijelentette, hogy az Egyesült Államok „szövetségeseivel együttműködve fogja meghatározni, hogy mikor, ki és hány repülőgépet szállít le”.
Több hírügynökség arról számolt be, hogy a repülőgépeket nem az Egyesült Államok fogja biztosítani, hanem a Biden-kormányzat ehelyett lehetővé tenné, hogy szövetségesei átadják Kijevnek az F–16-osokat.
Moszkva többször figyelmeztetett arra, hogy az USA és szövetségesei által Ukrajnának szállított, kifinomultabb fegyverek átléphetik a „vörös vonalakat”, ami az ellenségeskedések jelentős kiéleződéséhez vezethet. Oroszország szerint a kijevi csapatok fegyverekkel való ellátása, a hírszerzési információk megosztása és a kiképzések a nyugati nemzeteket de facto a konfliktus részeseivé teszik.