Külföld

Az USA „meggyőzte” Dél-Koreát is: beleegyeztek az ukrajnai fegyverszállításba

A bejelentett megállapodás értelmében Dél-Korea először az Egyesült Államokba szállítja a lőszert

Dél-Korea beleegyezett, hogy több százezer tüzérségi lövedéket küld Ukrajnának az Egyesült Államokkal kötött „bizalmas megállapodás” keretében – jelentette a Wall Street Journal.

Az USA „meggyőzte” Dél-Koreát is: beleegyeztek az ukrajnai fegyverszállításba
Ukrajnának egyre több fegyverre van szüksége
Fotó: AFP/Lionel Bonaventure

A lépés fordulatot jelentene Szöul számára, amely eddig vonakodott engedélyezni a Kijevnek nyújtott halált okozó segítséget – írta az Oroszhirek.hu.

A bejelentett megállapodás értelmében Dél-Korea először az Egyesült Államokba szállítja a lőszert, amely aztán továbbítja azt Ukrajnának – közölték a lap forrásai szerdán. Szöul és a Pentagon egyelőre elutasította a szállítás megerősítését, bár mindketten elismerték, hogy jelenleg is folynak tárgyalások a lövedékekről.

Jeon Ha-kyu, a dél-koreai védelmi minisztérium szóvivője azonban egy későbbi szerdai sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a WSJ jelentésében „pontatlan részek” vannak, bár nem részletezte azokat.

„Különböző megbeszélések és kérések voltak, és kormányunk megfelelő intézkedéseket fog tenni, miközben átfogóan felülvizsgálja az ukrajnai háborús és humanitárius helyzetet”

– mondta Jeon.

Bár Dél-Korea eredetileg azt mondta, hogy tavaly novemberben lőszert küld az Egyesült Államokkal kötött másik, színfalak mögötti megállapodás keretében, később „meghátrált”, miután a megállapodásról beszámolt a média – mondták amerikai tisztviselők a lapnak.

Akkoriban Szöul állítólag attól tartott, hogy a döntés megszegné a politikáját, amely szerint halált nem okozó segélyen kívül semmi mást nem nyújt Ukrajnának, bár a tisztviselők is haboztak, hogy azonnal elutasítsák a közeli szövetségesnek számító Washington kérését.

Azóta a Pentagon igyekezett kielégíteni Ukrajna hatalmas lövedékigényét, sőt, a hiány pótlására még az Egyesült Államok Izraelben, Németországban, Kuvaitban és Dél-Koreában lévő fegyverkészleteit is megcsapolta.

A Fehér Ház több mint 2 millió 155 milliméteres lövedék átadását engedélyezte Kijevnek az Oroszországgal való konfliktus tavalyi kiéleződése óta, ami az amerikai készletek nagy részét kimerítette.

Dél-Korea állítólagos visszakozására nem sokkal azután került sor, hogy Jun Szogjol elnök a múlt hónapban látogatást tett az amerikai fővárosban, ahol megfogadta, hogy támogatni fogja Kijevet, és minden „megfelelő intézkedést megtesz a nemzetközi normák és a nemzetközi jog betartása érdekében”. Arra azonban nem utalt, hogy Szöul jóváhagyná a tüzérségi lövedékek átadását.

A lap szerint a halált okozó lőszerek dél-koreai szállítása valójában jó dolog lehet, mivel lehetővé tenné az amerikai tisztviselők számára, hogy elhalasszák az amerikai gyártmányú kazettás bombák leszállítását, amelyeket Ukrajna a konfliktus során többször is követelt.

Emberi jogi csoportok bírálták az ilyen fegyverek használatát, mivel azok gyakran fel nem robbantott „bombagránátokat” hagynak maguk után, amelyek veszélyt jelentenek a polgári lakosságra, néha még évekkel vagy évtizedekkel a konfliktus befejezése után is. Egy 2010-es szerződés értelmében több mint 110 ország betiltotta ezeket a fegyvereket, bár az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország nem.

Kapcsolódó írásaink