Külföld

Afrikán keresztül csempészne fegyvereket a Wagner

Információk szerint szankciókat jelentettek be a Wagner mali vezetője, Ivan Maslov ellen is

A Wagner orosz katonai magáncsoport Malin és más afrikai országokon keresztül tevékenykedhet, hogy katonai felszereléseket szerezzen Moszkva ellen – állítják az amerikai tisztviselők a BBC beszámolója szerint.

Afrikán keresztül csempészne fegyvereket a Wagner
A Wagner-csoport tagjai egy orosz nemzeti zászlót és a Wagner zászlaját lengetik Bahmutban, egy romos épület tetején
Fotó: AFPForum/Telegram @concordgroup_official

A csoport alkalmazottai megpróbálhattak már aknákat, drónokat, radarokat és más felszereléseket is beszerezni a háborúhoz.

A Wagnerről ismert, hogy néhány afrikai országban, köztük Maliban is tevékenykedik.

Bizonyos információk szerint szankciókat jelentettek be a Wagner mali vezetője, Ivan Maslov ellen is.

Jevgenyij Prigozsin azzal vádolta meg az orosz védelmi minisztériumot, hogy nem biztosította állományának fegyvereket és lőszert az ukrajnai műveletekhez.

Wagner vezette Oroszország offenzíváját az ukrajnai Bahmut városában, bár csütörtökön megkezdte a visszavonulást, hogy átadja az irányítást az orosz hadseregnek.

Az amerikai információk szerint, megpróbálják kihasználni a fegyverbőséget Maliban. Az országba még a líbiai Muammar Kadhafi 2011-es bukása után áramlottak be fegyverek, mivel az egykori vezetőért harcoló zsoldosok hazatértek.

Az év elején az Egyesült Államok a Wagnert transznacionális bűnszervezetnek minősítette. Prigozsint és más Wagner-vezetőket már sújtottak szankciókkal.

Maszlov a Wagner egyik kulcsfigurájának számít, aki igyekszik kiépíteni a Wagner jelenlétét.

„A Wagner-csoport jelenléte az afrikai kontinensen destabilizáló erőt jelent minden olyan ország számára, amely engedélyezi a csoport erőforrásainak a szuverén területére történő telepítését” – áll az amerikai pénzügyminisztérium közleményében.

A Wagner széles körű emberi jogi visszaéléseket követett el, és természeti erőforrásokat sajátított ki – tették hozzá.

A pénzügyminisztérium azt is felvetette, hogy Wagner „arra törekedhetett, hogy az Ukrajnának szánt anyagi beszerzéseket Malin keresztül szállítsa”, és „hajlandó volt hamis papírokat használni ezekhez az ügyletekhez”.

A közlemény azzal is vádolta a Wagnert, hogy rakétákkal látta el a szudáni Gyors Támogató Erőket a szudáni hadsereggel való konfliktushoz.

Oroszország igyekszik kiterjeszteni befolyását Afrikában, miközben új szövetségeseket keres az Ukrajnával vívott háborúban.

A nyugat-afrikai szerepvállalása megelőzte a háborút, de a bizonyítékok arra utalnak, hogy Wagner ottani műveletei nem voltak sikeresebbek, mint más erőké, például a volt gyarmatosító hatalom Franciaország törekvése.

Franciaország tavaly februárban vonta ki csapatait Maliból, miután nézeteltérések támadtak a 2020-ban hatalomra került katonai kormánnyal.

Kapcsolódó írásaink