Külföld
Orosz mérnökök Kínának adhattak át bizalmas anyagokat hiperszonikus rakétatervekről
Hazaárulás vádjával gyanúsítanak három orosz tudóst

Hazaárulás vádjával gyanúsítanak három orosz tudóst, akik feltételezhetően szigorúan titkos információkat adtak ki Kínának – írja a Reuters.
A letartóztatott tudósok között van az egyik vezető orosz tudományos intézet igazgatója, valamint két mérnök, akik hiperszonikusrakéta-technológiával foglalkoznak.
Az Elméleti és Alkalmazott Mechanikai Intézet (ITAM) vezetőjét, Alekszander Sipljukot még tavaly augusztusban vették őrizetbe, az azonban csak most derült ki, hogy pontosan mivel vádolják a szakembert. Rajta kívül még Valerij Zvegyincev és Anatolij Maszlov is hazaárulás vádjával kell, hogy szembenézzen.
Az orosz ügyészség szerint a rakétatudósok egy 2017-es, Pekingben tartott tudományos konferencián szigorúan bizalmas információkat szivárogtattak ki Kínának, amelyeket a kínaiak fel is használtak rakétafejlesztési programjukhoz.
A fő vádlott, az 56 éves Sipljuk ártatlannak vallotta magát, és kitartott amellett, hogy a szóban forgó információk nem voltak titkosak, hiszen szabadon hozzáférhetők az interneten – mondták el a Reuters forrásai.
Az ITAM szakértőivel szemben felhozott vádakról, valamint a Kínával kapcsolatos korábbi hazaárulási ügyekkel kapcsolatban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy a biztonsági szolgálatok figyelik a hazaárulással kapcsolatos esetleges ügyeket. „Ez nagyon fontos munka, ami folyamatos, és aligha lehet itt bármilyen tendenciáról beszélni” – tette hozzá.
A kínai külügyminisztérium úgy reagált, hogy a kínai–orosz kapcsolatok a konfrontáció és a harmadik felek ellen irányuló támadások mellőzésén alapulnak.
A Reuters megjegyzi, hogy az ITAM nagyon fontos szerepet játszott egyebek mellett a Kindzsal nevű hiperszonikus fegyverek kifejlesztésében, amelyet az orosz haderő most Ukrajnában használ – olvasható a portálon.