Külföld
Agyament ötlet lenne Oroszország kizárása az ENSZ BT-ből
Liberális agymenés a köbön
Az ENSZ 1971-ben Kína állandó tagi helyét a száműzött Kuomintang-kormánynak, vagyis Tajvannak adta át, s még ha erős is a hasonlat, de geopolitikai szemszögből Oroszország felfüggesztésének még kevesebb értelme van – közölte csütörtökön a The American Conservative című lapban Ted Galen Carpenter. A neves publicista a The Wall Street Journal cikkére reagált, melyben az orgánum egyik munkatársa, Bernard-Henri Lévy felvetette, mi lenne, ha elvennék Oroszországtól az ENSZ BT-ben elfoglalt pozícióját, és odaadnák azt Ukrajnának?
Carpenter a cikk kapcsán megjegyzi, egy állandó BT-tagot felfüggeszteni geopolitikai szempontból vakmerően provokatív dolog lenne, s akkor még a jogszerűségről egy szót sem ejtettünk. Ted Galen Carpenter aláhúzza, a lépés rendkívül veszélyes eszkalációhoz vezetne, s visszaigazolná az orosz vádakat, miszerint a Nyugat meg akarja semmisíteni Oroszországot mint nagyhatalmat, amely a globális uralmuk útjában áll. Utóbbira jó példa, hogy Vlagyimir Putyin az ukrajnai háborút a NATO Moszkva elleni proxy háborújaként aposztrofálja.
Carpenter Lévy javaslata legviccesebb részének azt nevezte, hogy éppen Ukrajna kapja meg a kizárni kívánt tag helyét, Németország, Japán, India vagy Brazília helyett. Kijev másod- de inkább harmadrendű minden mérés szerint, 112 milliárd dolláros GDP-jével Marokkó és Szudán között. Ukrajna állandó taggá tételére csak olyanok képesek, akik Volodimir Zelenszkijben a második Churchillt látják, és mindent odaadnának neki.