Külföld
Az olaszországi áradások a környezetvédők tevékenységeit is megkérdőjelezik

Az életmentést követően az Országos Polgári Védelmi Főosztály vezetője, Fabrizio Curcio vasárnap megtartott beszámolóját a mezőgazdaságot sújtó károkkal kezdte, amelyben segítségére sietett az olasz mezőgazdaságot felügyelő szervezet képviselője. Ez érthető, mivel ennek a régiónak van egy másik neve, Olaszország éléskamrájaként emlegetik. A jelenlegi felmérések 100 000 hektárra becsülik a tönkrement termőföldek területét. Mintegy 3000 agrárfarm vált a természeti csapás martalékává. A boltok ellátása szinte lehetetlenné vált. Amiket sikerült feltölteni, azok igen hamar kiürültek a nagy rohamok miatt, ám akadtak üzletek, amelyek ki sem nyitottak az áruhiány következtében. A vezető felhívta a figyelmet, hogy ivóvíz és élelmiszer ellátási veszély is fenyegeti a tartomány számos, elsősorban kisebb települését.
A vörös riasztás még érvényben van. Eddig tizennégy áldozatról tudni, ami különösen szomorú, egy 84 éves magatehetetlen férfi az udvarába bezúduló sártengerbe fulladt bele Faenza városban.
300 földcsuszamlásról és 500 lezárt, vagy tönkrement útról tudunk eddig, félő, ezek a számok még növekedhetnek.
A helyzet kilátástalannak tűnik, ám a tartomány lakosai nem ismerik a lehetetlen szót. Egészen friss információval is szolgálhatunk. A vasárnap esti híradó kamerája követte Giorgia Meloni miniszterelnököt. A katasztrófa helyszínein járt zöld blúzban, fekete nadrágban és vízálló cipőben. Bátorított mindenkit, a kormány minden egyes személyes tragédiára megoldásokat, segítséget szándékozik nyújtani. A kormányfő helikopterről is szemrevételezte a lesújtóan szomorú, vízzel, sárral beborított tájat.
Az újság beszámolt egy bal liberális közlemény megjelenéséről, amelyben az ellenzék a kormányt vádolja a természeti csapás, a rekordmennyiségű csapadék miatt. Az egyik vádpont szerint „a fosszilis tüzelőanyagok ismételt használata az okozója a katasztrófának”.
A természeti katasztrófa ökosakáljai azonban láthatóan igyekeznek elterelni a saját felelősségüket, hiszen számos szakértő szerint a károkat jelentősen enyhíthette volna az 1988-ban már megtervezett Reggio Appennini Vetto-gát, amelynek megvalósítását azonban éppen a környezetvédők gáncsolták el.
Ugyanez vonatkozik a Misa folyó körüli négy laminált terület létrehozására, amelyek megakadályozhatták volna a folyó kiöntését.
Keményen fogalmazott Gilberto Pichetto Fratin környezetvédelmi és energiabiztonsági miniszter: „Egyes környezetvédőkben olyan kultúra, kritikai hajlam látható, mint akik tetőtérben vagy talán egy felhőkarcoló huszadik emeletén laknak. Talán ezért mondtak eddig minden védelmi műtárgyra nemet.”