Külföld

A pakisztáni rendőrség körülzárta Imrán Hán volt miniszterelnök otthonát

A volt kormányfő ellen több mint száz eljárást indítottak

A pakisztáni rendőrség körülzárta Imrán Hán volt miniszterelnök otthonát, miután csütörtökön lejár a huszonnégy órás határidő a hatóságok által követelt gyanúsítottak kiadására, akik a feltételezések szerint Hán házában kerestek menedéket.

A pakisztáni rendőrség körülzárta Imrán Hán volt miniszterelnök otthonát
Imrán Hán volt miniszterelnök
Fotó: MUHAMMED SEMIH UGURLU / ANADOLU AGENCY / AFP

A hatóságok és az egykori kormányfő között azt követően mérgesedett el a helyzet, hogy Hán hívei a múlt héten köztulajdonra és katonai objektumokra támadtak, miután a politikust letartóztatták. Országszerte legalább tízen vesztették életüket a zavargók és a rendőrök közötti összecsapásokban. Az erőszak csak akkor csillapodott, amikor a legfelsőbb bíróság elrendelte Hán szabadon bocsátását.

A népszerű ellenzéki vezető a hétvégén kiszabadult az őrizetből, és hazatért a második legnagyobb pakisztáni város, Lahor egyik előkelő negyedében található otthonába. A házban rajta kívül több tucatnyi híve és testőrei tartózkodnak.

A rendőrség, amely szerdán körülvette a rezidenciát, negyven gyanúsított átadását követelte helyi idő szerint csütörtök délután kettőig.

Hán otthonát általában kétszáz-háromszáz híve őrzi, akik botokkal a kezükben éjjel-nappal járőröznek, de többségük az éjszaka folyamán eltűnt. A rendőrség lezárta a házhoz vezető főutat, és arra kérte a lakosokat, hogy használjanak másik útvonalat.

„Valószínűleg ez az utolsó tweetem a következő letartóztatásom előtt” – írta a hetvenéves ellenzéki vezető a Twitteren szerdán, miután a rendőrség körülvette a rezidenciáját.

Amir Mir, a pandzsábi tartományi kormány szóvivője szerint a rendőrök támadás esetén készek fegyvert használni. A tisztségviselő sajtótájékoztatóján elmondta: legalább 3400 gyanúsítottat vettek őrizetbe az összecsapásokkal összefüggésben, és további razziák várhatók. A pakisztáni hatóságok hangsúlyozták, hogy katonai törvényszékek előtt fogják felelősségre vonni a kormányellenes tüntetésekben részt vevő civileket.

Hántól tavaly vonta meg a bizalmat a parlament. A politikus illegálisnak és nyugati összeesküvésnek nevezte eltávolítását a hatalomból.

A volt kormányfő ellen több mint száz eljárást indítottak, többségüket erőszakra való felbujtás, hivatalos személyek fenyegetése és betiltott gyűlések szervezése vádjával. Emellett feleségével együtt vesztegetés miatt is felelősségre vonják.

Kapcsolódó írásaink