Külföld

Kijevnek nincs elegendő fegyvere az ellentámadás megindításához

Zelenszkij európai körútjának fő célja volt, hogy további katonai segélycsomagokat kérjen

Volodimir Zelenszkij hivatalának helyettes vezetője, Ihor Zsovkva szerint Ukrajnának nincsenek fegyverei egy ellentámadás megindításához - írta meg az oroszhirek.hu.

Kijevnek nincs elegendő fegyvere az ellentámadás megindításához
Ukrán katonák állnak Kijev északi részén az orosz hadsereg ukrajnai inváziójának első napján, 2022. február 24.
Fotó: AFP/Daniel Leal

“Sajnos a felszereltségünk szintje még mindig nem elégséges egy ellentámadás megindításához” – mondta a Sky News tévécsatornának adott interjújában, majd hozzátette, hogy "a siker az összes elfoglalt ukrajnai terület felszabadítását jelentené.".

Zelenszkij korábban azt mondta, hogy Ukrajnának “több időre van szüksége” az ellentámadás megindításához. Kifejtette, hogy Ukrajna most is támadásba lendülhetne, de “sok embert veszítene”.

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök április elején azt mondta, hogy az ukrán ellentámadás nyáron indulhat. Később azt mondta, hogy az “a közeljövőben” indul. Az amerikai média arról számolt be, hogy az ukrán ellentámadást állítólag április 30-ra tervezik.

A RIA Novosztyi által megkérdezett szakértők megjegyezték, hogy nem szabad hinni Kijev és Washington egymásnak ellentmondó nyilatkozatainak: ez egy dezinformációs kampány része lehet.

Az orosz külügyminisztérium korábban azt közölte, hogy a nyugati országok azt követelik Kijevtől, hogy folytassa offenzív akcióit és az új orosz régiók területének megszállását, noha megértik, hogy az ilyen tervek kudarcra vannak ítélve. Dmitrij Medvegyev, a Biztonsági Tanács orosz elnökhelyettese korábban azt mondta, hogy a Krím elleni esetleges támadás a konfliktus eszkalálódását jelentené, és felszólította az ukrán hatóságokat, hogy értsék meg, hogy az ilyen támadásokra “elkerülhetetlen megtorlás” vár, bármilyen fegyverrel.

Oroszország tavaly február 24-én indított katonai műveletet Ukrajnában. Vlagyimir Putyin elnök annak célját úgy jellemezte, hogy “megvédi azokat az embereket, akiket a kijevi rezsim nyolc éven át bántalmazott, népirtásnak vetett alá”. Ennek érdekében – mondta – tervezik “Ukrajna demilitarizálását és denácifikálását”.

Kapcsolódó írásaink