Külföld
Szinte már hadviselő fél lett az orosz–ukrán háborúban az USA
A mostanihoz hasonló mértékű beavatkozásra még nem volt példa, véli Chris Farrell neves amerikai biztonságpolitikai és hírszerzési szakértő
„Egy nagyon különleges hibrid háború zajlik, ahol a gyalogság és a páncélozott egységek az eddigiektől eltérő módon harcolnak egymással, a légierőt pedig teljesen másképpen alkalmazzák, mint a korábbiakban, elég csak a drónokra gondolnunk. Emellett a hírszerzés is sokkal nagyobb szerepet játszik a konfliktusban, mint az eddigi háborúk során bármikor. Fontos leszögezni, hogy egy proxyháborúról van szó, az Egyesült Államok fegyvereket, hírszerzést és kiképzést biztosít szövetségesének egy másik szuperhatalommal szemben” – mondta a háborúval kapcsolatban Farrell.
Majd hozzátette: „A jelenlegi kiszámíthatatlan háborús környezet nagyon veszélyes helyzeteket eredményezhet, amelyek könnyen további eszkalációhoz vezethetnek. Úgy is fogalmazhatunk, hogy egy 1914-hez hasonló pillanatot élünk át, amikor egy váratlan incidens az I. világháború kitöréséhez vezetett. Senki nem számított rá, senki nem látta, hogy milyen következményeket fog szülni, éppen ezért nagyon aggódom.”
A szakértő szerint példa nélküli, hogy az USA ilyen mértékben beleavatkozzon két másik ország háborújába.
„A mostanihoz hasonló mértékű beavatkozásra, figyelembe véve a kockázati tényezőket is, még nem volt példa, legalábbis az elmúlt húsz-harminc évben nem láttunk ehhez hasonlót. Hogyha visszamegyünk a történelemben, mondjuk, a Szovjetunió afganisztáni háborújának idejére, akkor láthatjuk, hogy az Egyesült Államok már akkor jelentősen támogatta a mudzsahedineket felszereléssel, kiképzéssel és hírszerzéssel egyaránt. Ezenkívül még számos példát találhatunk arra, hogy vagy az Egyesült Államok vagy a Szovjetunió – illetve Oroszország – támogatott bizonyos regionális konfliktusokban részt vevő feleket. Csakhogy a mostani helyzetben minden hatványozottan megnövekedett, beleértve az eszkaláció kockázatát is.”
Farrell szerint egyáltalán nem valós veszély, hogy az Oroszok Ukrajna határain túl is terjeszkednének.
„Vannak olyanok, akik attól tartanak, ha nem állítják meg Vlagyimir Putyint Ukrajnában, akkor az oroszok Európa más országait is megtámadhatják. Én ezt nagyon nehezen tudom elképzeli. Oroszországnak jelenleg négy ukrajnai tartomány elfoglalása és megtartása is nagyon nagy kihívást okoz, nem látom, hogyan tudnának egy hatékony offenzívát indítani a NATO egésze ellen. Lehet, hogy Putyin agresszív, sokan azt gondolják róla, hogy őrült, de egyvalami biztos: nem ment el az esze.”