Külföld
Az USA durván sérti a nemzetközi jogot, amikor erőszakkal kényszeríti rá saját szabályait a világra
A kínai külügyminisztérium szóvivőjének megjegyzéseit azok a jelentések váltották ki, amelyek szerint Washington és szövetségesei egy közelgő G7-csúcstalálkozót akarnak felhasználni arra, hogy követeljék Kínától, hogy „felelősségteljesen cselekedjen”
Hosszú választ adva Vang azzal kezdte, hogy „a világ országainak túlnyomó többsége számára a nemzetközi szabályok kifejezés az ENSZ Alapokmányában rögzített alapvető kapcsolati normákat jelenti.”
„Miközben az Egyesült Államok arra kéri Kínát, hogy tartsa be ezeket a szabályokat, az USA kilépett 17 nemzetközi szervezetből és szerződésből, válogatás nélkül kémkedett szövetségesei és ellenségei ellen egyaránt, diplomáciai úton erőfegyverrel kényszerített országokat, gazdasági kényszert és katonai beavatkozást alkalmazott” – állította Vang.
„Az USA szemérmetlenül megszállta Afganisztánt, Irakot és Szíriát, valamint más, az USA-nál kisebb és gyengébb országokat, ártatlan civilek tízmillióit gyilkolták meg és telepítették ki” – tette hozzá a tisztviselő.
„Ha a nemzetközi szabályokról van szó, az USA helye a vádlottak padján van. Nincs abban a helyzetben, hogy ujjal mutogasson más országokra.”
Nem világos, hogy a Global Times újságírója melyik jelentésre utalt. A japán Nikkei újság azonban a múlt héten arról számolt be, hogy a G7-ek közös közleménye – amelyet általában a csúcstalálkozók után szoktak kiadni – egy egész szakaszt tartalmaz majd, amelyben Kínát „felelősségteljes magatartásra” szólítják fel a Tajvanra vonatkozó követelése és az Oroszországhoz fűződő kapcsolata tekintetében.
A közlemény megfogalmazása valószínűleg tükrözi majd a G7-ek külügyminisztereinek múlt hónapban kiadott közös nyilatkozatát. Ebben a nyilatkozatban a miniszterek megvádolták Pekinget az emberi jogok megsértésével Hszincsiangban és Tibetben, elítélték a Dél-kínai-tengerre vonatkozó követeléseit, és követelték, hogy „a nemzetközi közösség felelős tagjaként” járjon el.
Kínai tisztviselők többször elutasították a Nyugat ilyen jellegű üzeneteit, és Vang korábban kijelentette, hogy Peking nem hallgatja meg egy olyan ország vádjait, amely háborús és emberiség elleni bűncselekményeket követ el.