Külföld
Véget ér a Barátság: a lengyelek leállítanák a kőolajvezetéket, az atomenergiát is szankcionálnák
Lengyelország új szankciókat dolgozott ki
A Reutersnek nyilatkozó diplomáciai forrás szerint a javaslatot már átadták az Európai Bizottságnak.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban azt mondta, hogy egy esetleges 11. csomag a már meglévő korlátozások kijátszása elleni küzdelemre összpontosítana, különösen az orosz–ukrán háború harcterén Oroszország által bevetett alkatrészek és felszerelések tekintetében.
Varsó javaslata leállítaná az orosz kőolajimportot a Barátság kőolajvezeték Németországba tartó északi szakaszán keresztül. Megszüntetné az orosz gyémánt- és földgázimportot, beleértve az LNG-t is, és korlátozná az atomenergetikai együttműködést.
Hogyan érintenék az új szankciók az Európai Uniót?
Németország és Litvánia is támogatja az atomenergetikai szankciókat, viszont engedékenyek azokkal szemben, akik (mint például Magyarország és Franciaország) Oroszországgal kereskednek.
Hazánk eddig határozottan ellenezte az orosz atomenergiával kapcsolatos szankciókat, de a múlt héten beleegyezett a paksi atomerőmű bővítésére vonatkozó szerződésének módosításába az orosz Roszatommal.
Belgium, ahol a világ legnagyobb gyémántkereskedelmi központja, Antwerpen található, eddig sikeresen lobbizott az orosz import tilalma ellen.
Lengyelország az EU egyik vezető Oroszország-ellenes harcosának és Kijev lelkes támogatójának tartja magát. Mivel azonban Varsó aggódik, hogy az idei országos választások előtt elveszíti a gazdák támogatását, a héten betiltotta a gabonaimportot Ukrajnából.