Külföld
Bloomberg: Ukrajna egyes uniós támogatói kételkednek az ukrán ellentámadás sikerében
Még egy szerényebb előrenyomulás is súlyos veszteségeket okozna az ukrán katonák körében
A Bloomberg pénteki cikkében azt állította, hogy az Ukrajna támogatói körében tavaly év végén uralkodó nagy remények, miután a kijevi csapatoknak sikerült visszaszerezniük egy nagyobb területet, mára nagyrészt szertefoszlottak.
A nyugati fővárosokban egyre kevesebben számítanak arra, hogy 2023-ban döntő előnyre tesznek szert, a harcok várhatóan még a jövő évben is folytatódnak.
A hírügynökség meg nem nevezett, „az ukrán hadsereg támogatására irányuló erőfeszítésekben részt vevő” európai tisztviselőket idézett, akik szerint reális cél lenne Kijev számára a 30 kilométeres előrenyomulás. Ez, ha sikerül, megteremtené a terepet egy 2024-ben indítandó mélyebb ellentámadáshoz – jósolták a források.
Egy ilyen előrenyomulás támogatásához Ukrajna nyugati támogatóinak fokozniuk kellene katonai termelési kapacitásukat
– írja a Bloomberg. A kiadvány szerint azonban a további nagyszabású szállítások politikai ellenállásba ütközhetnek egyes országokban.
Egy, a jelentésben idézett, meg nem nevezett európai tisztviselő arra is figyelmeztetett, hogy egy ilyen hadművelet költséges vállalkozás lenne mind az emberi erő, mind a fegyverek tekintetében, mivel az orosz erőknek volt idejük beásni magukat, aknamezők, árkok és beton páncéltörők kiépítésével.
Ennek ellenére több európai védelmi tisztségviselő újságíróknak azt mondta, hogy az ellentámadás, amelyet az ukrán vezetés már hónapok óta hangoztat, valószínűleg május közepén megindulhat. Csapások több irányból is várhatók, esetleg elterelő csapások is várhatók – állították a források.
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kedden a The Hillnek nyilatkozva azt mondta, hogy az ellentámadás valójában már csak nyáron kezdődhet meg. Ragaszkodott ahhoz, hogy a nyugati támogatók nem gyakorolnak nyomást Kijevre, hogy kellő előkészítés nélkül akcióra kényszerítsék.
A tisztviselő egyúttal felszólította a Nyugatot, hogy biztosítson Ukrajnának több tüzérséget, lőszert, közepes és nagy hatótávolságú rakétákat, harckocsikat és vadászgépeket.
Ugyanezen a napon a Washington Post a nemrég kiszivárgott titkos dokumentumok egy halmazára hivatkozva arról számolt be, hogy az amerikai hírszerzés már februárban sem fűzött sok reményt ahhoz, hogy Ukrajna képes lesz jelentős területi előnyöket elérni a várható ellentámadás során.
A Kijev által akkoriban állítólag tapasztalt problémák között szerepeltek a „haderőfejlesztés és a fenntartás hiányosságai”.