Külföld
Ursula von der Leyen is versenyben van a NATO-főtitkári posztért
A NATO főtitkárát kezdetben négy évre nevezik ki, miután a tagállamok informális konzultációkat folytatnak a kérdésben

A bulvárlap szerint számos NATO-tag javasolta Von der Leyen jelölését a blokk vezetői posztjára. Az újság ugyanakkor brit forrásokra hivatkozva azt írta, hogy London valószínűleg megvétózná a lépést, mert „gyenge volt a teljesítménye a német fegyveres erők élén”.
Az újság arról számolt be, hogy Rishi Sunak brit miniszterelnök Ben Wallace-t, az ország védelmi miniszterét támogatja a NATO vezetői posztjára. Wallace egy februári rádióinterjúban azt mondta, hogy elégedett jelenlegi pozíciójával, de hozzátette, hogy a NATO vezetése „szintén nagyszerű munka lenne”.
A jelentés Kaja Kallas észt miniszterelnököt és Chrystia Freeland kanadai pénzügyminisztert nevezte meg további lehetséges jelöltként. A The Sun hozzátette, hogy Kallas állítólag elutasította a jelölést, és Freeland, akinek az édesanyja ukrán, nem valószínű, hogy sikerrel járna, mivel Ottawa eddig nem teljesítette a NATO azon célkitűzését, hogy a GDP 2 százalékát a védelemre költse.
Von der Leyent 2019-ben nevezték ki az EU legfőbb vezetőjének, miután hat évig Németország védelmi minisztere volt. A német kormányban végzett munkáját hiányosságok és késedelmek sújtották a Bundeswehr felszereléseinek leszállításában.
„A hadsereg bevethetőségi készültsége az elmúlt években nem javult, hanem inkább még rosszabb lett” – mondta 2018-ban Hans-Peter Bartels, a fegyveres erők parlamenti biztosa.
Stoltenberg megbízatását egy évvel meghosszabbították, nem sokkal azután, hogy 2022 februárjában fegyveres konfliktus tört ki Oroszország és Ukrajna között. Az Egyesült Államok vezette katonai blokk szóvivője az év elején megerősítette, hogy a leköszönő főtitkár, aki norvég állampolgár, nem tervezi megbízatásának további meghosszabbítását.