Külföld

Egyre növekszik a feszültség az USA és Ukrajna között

Ukrajna és az USA között egyre nagyobbak a nézeteltérések a konfliktus befejezését és céljait illetően – jelentette a Politico amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.

Egyre növekszik a feszültség az USA és Ukrajna között
Joe Biden amerikai elnök és Jill Biden first lady üdvözli Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Fehér Házban 2022. december 21-én Washingtonban. Zelenszkij az orosz invázió kezdete óta első ismert, Ukrajnán kívüli útja során találkozott az elnökkel
Fotó: AFP/Getty Images/Drew Angerer

A lap forrásai szerint az Északi Áramlat gázvezeték szabotálása, a bahmuti helyzet és a kijevi rezsim Krímért irányuló vágya vált kritikus problémákká.

A kormányzatnak nincs világos politikai célkitűzése és világos célja. Vajon az lenne, hogy elhúzzák ezt a dolgot, ami pontosan az, amit Vlagyimir Putyin akar?” – idézi a lap Michael McCaul képviselőt, a képviselőház külügyi bizottságának elnökét.

Az Oroszhírek szúrta ki, hogy a Politico szerint magas rangú kormányzati tisztviselők fenntartják, hogy Washington és Kijev között szoros az egység. De a megjelent repedések miatt egyre nehezebb hitelesen állítani ezt – írja a lap.

Több kormánytisztviselő is aggódni kezdett amiatt, hogy Ukrajna annyi embert és lőszert emészt fel Bahmutban, hogy ez csorbíthatja a képességüket egy nagyobb ellentámadás megindítására tavasszal – írják.

Az amerikai védelmi miniszter Bahmuttal kapcsolatban a következőket mondta:

„Természetesen nem akarom lebecsülni azt a hatalmas munkát, amelyet az ukrán katonák és vezetők Bahmut védelmére fordítottak – de úgy gondolom, hogy ez inkább szimbolikus, mintsem stratégiai és műveleti érték” – mondta Lloyd Austin.

Kijev egyelőre nem reagált az amerikai álláspontra.

„Úgy gondolom, hogy a kormányzat megosztott, a Nemzetbiztonsági Tanács megosztott abban a kérdésben, hogy milyen fegyvereket küldjünk Ukrajnába” – mondta McCaul.

Az USA attól is tart, hogy ha átadna Ukrajnának nagy hatótávolságú rakétákat – amelyekből nekik sincs sok –, akkor Ukrajna akár távoli orosz célpontokat támadhatna, ami potenciálisan eszkalálhatja a háborút.

A lap azt írja, hogy bár Ukrajna támogatása nagyrészt kétpárti erőfeszítés volt, a republikánusok egy kis, de növekvő számú csoportja szkeptikusan kezdett nyilatkozni arról, hogy az amerikai javakat Kijev támogatására használják fel anélkül, hogy a távolban zajló háborúnak vége lenne.

Biden egyelőre továbbra is ragaszkodott ahhoz, hogy az Egyesült Államok a háborúval és a békével kapcsolatos döntéseket Zelenszkijre bízza. De Washingtonban már suttogni kezdtek arról, hogy ez mennyire lesz tartható, ahogy a háború tovább dúl – és egy újabb elnökválasztás közeledik.

Kapcsolódó írásaink