Külföld

Lengyelország és Szlovákia MiG–29-es vadászgépeket ad Ukrajnának

Kijev többször kért szovjet és nyugati gyártású gépeket is NATO-támogatóitól

Lengyelország és Szlovákia megállapodott a szovjet gyártmányú MiG–29-es vadászgépek átadásáról Ukrajnának – közölte csütörtökön Jaro Nad szlovák védelmi miniszter. Egy nappal korábban Andrzej Duda lengyel elnök kijelentette, hogy országa teljes MiG–29-es flottáját átadja a kijevi rezsimnek – írta meg az oroszhirek.hu.

Lengyelország és Szlovákia MiG–29-es vadászgépeket ad Ukrajnának
Szlovák MiG–29-es vadászgép
Fotó: Northfoto

Nad a Facebookon közzétett bejegyzésében közölte, hogy az uniós védelmi miniszterek szerdai svédországi találkozóján egy lengyel tisztségviselő kereste meg őt, aki megerősítette, hogy Varsó beleegyezik a repülőgépek Ukrajnának történő közös átadásába – írta meg az oroszhirek.hu.

A CNN-nek adott szerdai interjújában Duda azt mondta, hogy országa „készen áll arra, hogy ezeket a gépeket biztosítsa”.

Duda azonban már korábban is tett hasonló kijelentéseket. A Sky Newsnak adott múlt havi interjújában felszólította a NATO-t, hogy valamikor a jövőben biztosítson modern repülőgépeket Ukrajnának, de azt mondta, hogy addig is lehet régebbi MiG-eket küldeni.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök egy nappal később azt mondta, hogy Varsó „készen áll” egy ilyen átadásra, de ezt csak „egy olyan koalíció részeként tenné, amelynek vezetője az Egyesült Államok”.

Nad Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy „itt az ideje dönteni" a gépek küldéséről, utalva arra, hogy mindkét ország még mindig az Egyesült Államok jóváhagyására vár. Washington azonban jelezte, hogy valószínűleg nem ad rá engedélyt.

Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter kedden azt mondta, hogy kormánya „készen áll arra”, hogy az ország teljes MiG–29-es flottáját a németországi Ramsteinben lévő amerikai légi támaszpontra vezényelje, ahonnan Ukrajnába szállítják őket. A Pentagon elutasította ezt a javaslatot, mondván, hogy az „nem tartható”.

A lengyel légierőnek 29 darab MiG–29-es van aktív szolgálatban, míg Szlovákiának 12 van raktáron.

Kijev többször kért szovjet és nyugati gyártású gépeket is NATO-támogatóitól. Bár az Egyesült Államok vezette blokk még nem engedett ezeknek a kéréseknek, az Egyesült Királyság a múlt hónapban bejelentette, hogy ukrán pilótákat képezne ki „kifinomult, NATO-szabvány szerinti vadászgépeken”, és az Egyesült Államok állítólag értékeli az ukrán pilóták alkalmasságát az amerikai gyártmányú F–16-os harci gépeken való kiképzésre – olvasható a portálon.

Oroszország fenntartja, hogy a nyugati fegyverek beáramlása Ukrajnába meghosszabbítja a konfliktust anélkül, hogy megváltoztatná annak kimenetelét. Különösen a vadászgépek szállítása jelent „vörös vonalat”, amely a Nyugatot „háborúba sodorná Oroszországgal” – figyelmeztetett a múlt héten Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök.

Kapcsolódó írásaink