Külföld
Lőszerhiány alakult ki Amerikában Ukrajna miatt
Az Egyesült Államok hadiipara nem tud lépést tartani a háborúval

A tavaly augusztus óta Ukrajnába küldött Javelin vállról indítható rakéták száma a 2022-es költségvetési termelési ráták alapján körülbelül hét év alatt pótolható, a Kijevnek szállított légvédelmi Stinger rendszerek száma pedig nagyjából megfelel annak, amennyit az elmúlt húsz évben külföldre exportáltak – derül ki a The Wall Street Journal által ismertetett tanulmányból. Az amerikai lap azt írja: az USA védelmi ipara jelen állapotában képtelen kielégíteni az igényeket.
A cikk emlékeztet rá, hogy az Egyesült Államok kötelezettséget vállalt arra, hogy több mint 27 milliárd dollár értékű katonai felszereléssel támogatja Ukrajnát, de kiderült, hogy a hadiipar nem tud lépést tartani, egyre nagyobbak a csúszások, a készletek pedig fogynak.
Seth Jones, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjánk alelnöke és a dolgozat szerzője hangsúlyozta, Washington két évtizeden át harcolt Afganisztánban és Irakban. Mindkettő „csapatintenzív” konfliktus volt, de egyik sem volt anyagháború, szemben az ukrajnaival. A vizsgálata pedig azt bizonyította, hogy Amerika nincs felkészülve egy hosszan elnyúló, hagyományos háborúra.
„Hogyan lehet hatékonyan elrettenteni, ha nincs elegendő készletünk azokból a lőszerekből, amelyekre egy Kína és Tajvan közötti összecsapás esetén szüksége lesz?” – tette fel a kérdést. Jones ugyanis attól tart, hogy Peking néhány éven belül fegyverrel próbálja meg magához csatolni a szigetet. Mivel az USA garantálja Tajpej függetlenségét, egy ilyen helyzetben a szokásosnál is mélyebben kéne a zsebébe nyúlnia, de már most sem képes teljesíteni a vállalásait. A 2019 óta jóváhagyott eladások alapján már több mint 19 milliárd dolláros amerikai fegyverhátralék van Tajvan felé.