Külföld
További szankciókra szólít fel az iráni rezsim ellen az Európai Parlament (frissítve)
Az EU Iránnal kapcsolatos álláspontja további kiigazításokra szorul amiatt, hogy az iráni rezsim nyilvánvalóan semmibe veszi saját állampolgárai emberi méltóságát és demokratikus törekvéseit, továbbá hogy Irán támogatja az Oroszországi Föderációt - áll az Európai Parlament (EP) állásfoglalásában.
Terjesszék ki a szankciós listát és bővítsék a terroristák uniós jegyzékét
Az EP-képviselők sürgetik, hogy az EU terjessze ki szankciós listáját az emberi jogok megsértéséért felelős valamennyi személyre és szervezetre, valamint családtagjaikra, köztük Ali Hámenei legfőbb vezetőre - aki 2022-ben az ukrán-orosz konfliktus kapcsán többször kritizálta a „nyugatot” és az Egyesült Államokat -, Ebrahim Raiszi elnökre, Mohamed Dzsafar Montazeri főügyészre, valamint az Iráni Forradalmi Gárdához kötődő valamennyi alapítványra (a „bunjádokra”).
Felhívják az Európa Tanácsot és a tagállamokat, hogy vegyék fel az Iszlám Forradalmi Gárdát és annak kisegítő erőit, köztük a félkatonai Baszidzs milíciát és a Quds Erőket a terroristák uniós jegyzékébe. Felhívja azokat az országokat, amelyekben az Iszlám Forradalmi Gárda katonai, gazdasági vagy információs műveleteket hajt végre, hogy bontsák fel és tiltsák be az Iszlám Forradalmi Gárdához fűződő kapcsolatokat.
A tüntetők meggyilkolásáért felelős személyeket bíróság elé kell állítani
Az Európai Parlament a leghatározottabban elítéli a békés tüntetők elleni halálos ítéleteket, illetve kivégzésüket; követeli, hogy az iráni hatóságok állítsák le az állampolgárai elleni elnyomást.
A képviselők felhívják az Iráni Iszlám Köztársaság hatóságait, hogy haladéktalanul és feltétel nélkül engedjék szabadon a halálra ítélt tüntetőket és elítéli, hogy a büntetőeljárásokat és a halálbüntetést az iráni rezsim fegyverként használja, hogy elnyomja a tiltakozásokat és megbüntesse az alapvető jogaikat gyakorló állampolgárokat. A több száz tüntető haláláért felelős személyeket felelősségre kell vonni bíróság előtt, mondják a képviselők.
Katonai segítség Oroszországnak és a diaszpórák elnyomása
Az állásfoglalás az Irán elleni „korlátozó intézkedések kiterjesztésére” szólít, fel, mivel Irán továbbra katonai drónokat bocsát Oroszország rendelkezésére, valamint ballisztikus rakéták rendelkezésre bocsátását tervezi.
Végezetül az EP-képviselők mélységes aggodalmuknak adnak hangot a rendszerszerű, határokon átnyúló elnyomás miatt, amelyet az Iszlám Köztársaság hatóságai az EU területén élő iráni diaszpóra tagjai ellen fejtenek ki, beleértve a kémkedést és kivégzéseket. A képviselők felszólítják az EU-t és a tagállamokat, hogy védjék meg jobban a diaszpóra tagjait az elnyomástól.
Az iráni parlament elnöke, Mohammad Bagher Ghalibaf, az Európai Parlament által elfogadott indítványra reagálva azt mondta: ha ez válik az EU végleges döntésévé, akkor az iráni parlament „természetesen” megtorolja azt. Amennyiben az Európai Unió az Iszlám Forradalmi Gárdát terrorszervezetként listázza, az azt jelenti, hogy az EU a terrorizmus támogatójaként lép fel, hiszen a gárda a legnagyobb és legsikeresebb terrorellenes szervezet. Ghalibaf ezzel az iráni hivatalosságok gyakorta visszatérő állítására utalt, mely szerint a gárdának kulcsszerepe volt az Iszlám Állam legyőzésében Iránban és Szíriában. A gárda ugyanakkor már 2011-ben, Bassár el-Aszad kormányának oldalán beavatkozott a szíriai polgárháborúba. Ghalibaf korábban maga is a gárda magas rangú tisztje volt, s barátjának számított a 2020 januárjában az Egyesült Államok által meggyilkolt Kászim Szulejmáni.