Külföld
Stratégiai fontosságú kikötővárost foglalt vissza a dzsihadistáktól a szomáliai hadsereg

Abdulkadir Mohamed Nur az állami televízióban azt mondta, „nagy győzelmet arattak azzal, hogy több mint 10 év után felszabadították a kikötővárost és környékét”. Egyúttal ígéretet tett arra, hogy a közeljövőben a többi területet is visszafoglalják a terroristáktól.
Az ország tengerpartjának középső részén fekvő Harardher kikötőváros éveken át az Indiai-óceánon garázdálkodó kalózcsapatok fő bázisa volt, majd 2011-ben a dszihadisták kezére jutott.
Szomáliában tavaly augusztusban hirdetett totális háborút az al-Shabaab ellen Haszán Sejk Mohamud elnök. Az iszlamista szervezet elleni hadjáratban a kormányerőket rendszeresen segítik a tartományi hadurak és az Afrikai Unió egységei, valamint a térségben állomásozó amerikai repülőgépek légicsapásaikkal. Noha az utóbbi hónapokban jelentős sikereket értek el, az al-Shabaab továbbra is jelentős területeket tart ellenőrzése alatt az ország középső részén, január elején pedig a mahászi katonai bázis mellett autókba rejtett pokolgépek felrobbantásával válaszolt: 35-en meghaltak, a sebesültek száma pedig meghaladta a 80-at.
Haszán Sejk Mohamud, aki a szomáliai hadsereg egyik tábornoka volt, a Reuters hírügynökségnek azt mondta: az al-Shabaab csak taktikai megfontolásból adhatta fel a kevésbé védhető területeit, és erőit újjászervezve, kivárásra játszhat. Ezért a totális háború akkor lehetne igazán sikeres, ha a dzsihadisták valamennyi hadteste ellen azonos időben, összes szövetségesét bevonva indítana offenzívát a szomáliai hadsereg.