Külföld
A kolerajárvány súlyosbodásától tartanak a szíriai segélyszervezetek
„Az egészségügyi rendszer már most is komoly hiányosságokkal küzd. Fogytán vannak a gyógyszerek, szérumok és különféle orvosi kellékek is” – mondta Dr. Zuhair al-Kurat, az idlíbi egészségügyi hatóságok vezetője.
A szíriai lázadók által ellenőrzött területen rossz körülmények között élő négymillió ember sorsa nagymértékben függ azoktól az élelmiszer- és gyógyszerszállítmányoktól, amelyeket a szíriai kormány tiltakozása ellenére tett lehetővé az ENSZ Biztonsági Tanácsának egyik 2014-es határozata, majd a félévenkénti hosszabbítások. A határozat további hat hónapra történő megújításáról hétfőn, a jelenlegi felhatalmazás lejárta előtt egy nappal szavaz az ENSZ BT.
Az észak-szíriai Idlíb és Aleppó tartományokban az egészségügyi szakemberek attól tartanak, hogy a Damaszkusszal szövetséges Oroszország a BT-ben megvétózza az engedély megadását, vagy további korlátozásokat követel azzal kapcsolatban.
Oroszország ENSZ-nagykövetének helyettese, Dmitrij Poljanszkij a Reuters hírügynökségnek azt mondta: „A júniusban elfogadott határozat megvalósítása messze elmaradt a várakozásainktól. Moszkva hétfőn fogja meghozni a végleges döntést.”
Magas rangú ENSZ-tisztségviselők, köztük Martin Griffiths, a szervezet humanitárius ügyekért felelős főtitkár-helyettese, arra figyelmeztetek, hogy a segélyszállítmányok leállítása katasztrofális következményekkel járna.
Idlíbben több mint 14 ezer, Aleppóban pedig több mint 11 ezer koleragyanús esetet regisztráltak a járvány kezdete óta. Az itt élő emberek különösen nagy veszélynek vannak kitéve, mivel teljes vízellátásukat az Eufrátesz folyóból nyerik, és a szíriai lázadók kezén lévő egészségügyi szektor a több mint egy évtizede tartó háború súlya alatt teljesen összeomlott.
Az egészségügyi szervezetek számára az ENSZ határozata lehetővé teszi, hogy tisztálkodási eszközöket, klórtablettákat és vízfertőtlenítésre alkalmas berendezéseket juttassanak el nyolc olyan kórházba a térségben, amelyekben körülbelül kétszáz-kétszáz ágy van. Civil szervezetek emellett tiszta ivóvizet is szállítanak egyes háztartásokba.
Az ENSZ-határozat jóváhagyása nélkül a civil szervezetek nem rendelkeznének nemzetközi jogi státusszal, és nem tudnák biztosítani a szükséges mennyiségű ellátmányt – jelezte több segélyszervezet munkatársa. Az adományozó országok pedig azt adták értésre: bíznak abban, hogy az ENSZ közreműködése révén a segélyszervezeteken keresztül érkező adományokat tisztességesen osztják el.