Külföld
Dugin: Az ukrajnai konfliktus a világ első többpólusú háborúja
A jelenlegi Oroszország elleni gyűlölet a hidegháborús gondolkodás és a „nemzetközi kapcsolatok architektúrájának kétpólusú felfogásának” maradványa

A multipolaritás „nem a Nyugat mint olyan ellen irányul”, mondta Dugin, hanem „a Nyugat azon igénye ellen, hogy a történelem és az emberi megértés modellje, egyedülálló példája legyen”.
A jelenlegi ruszofóbia és az Oroszország elleni gyűlölet a hidegháborús gondolkodás és a „nemzetközi kapcsolatok architektúrájának kétpólusú felfogásának” maradványa – érvelt.
Amikor a Szovjetunió 1991 decemberében megszűnt, a „globális nyugati liberális civilizáció” irányította a világot – jegyezte meg Dugin.
„Ez a hegemónia most nem hajlandó elfogadni azt a jövőt, amelyben nem a kettő, hanem a néhány pólus egyike” lenne, és a megfelelő helyre kerülne, mint „csak egy része, nem pedig az emberiség egésze”.
Dugin a Nyugatot „tiszta totalitárius liberalizmusként” jellemezte, amely úgy tesz, mintha birtokában lenne az abszolút igazságnak, és ezt igyekszik mindenkire ráerőltetni.
„A nyugati liberalizmusban eredendően rasszizmus van” – mondta a filozófus az RT műsorvezetőjének, Donald Courternek, mert az „a nyugati történelmi, politikai, kulturális tapasztalatot egyetemesnek azonosítja”.
„A multipolaritásban semmi egyetemes nem létezik” – hangsúlyozta Dugin, kifejtve, hogy minden civilizáció kialakíthatja és ki kell alakítania a saját értékeit.
Oroszországnak konkrétan a nyugati ideológiai dominancia évszázadainak leküzdésére van szüksége, mondta, és valami „újat, frisset, kreatívat” kell létrehoznia, amely mindazonáltal „a nyugati liberális hegemónia, a nyílt társadalom, az individualizmus, a liberális demokrácia ellenében” állna.
Elutasította a marxizmus, a fasizmus vagy a liberalizmus dogmatikus megközelítéseit a politikában és a gazdaságban, mondván, hogy Oroszországnak egy holisztikus megközelítésre kellene törekednie, amelyben a szellemi javak fontosabbak lennének, mint az anyagiak.
Az anyagi javak iránti megszállottság az emberek rabszolgasorba taszítását eredményezi – mondta Dugin.
Mint írják, Dugin a Szovjetunió 1991. decemberi összeomlását a moszkvai hataloméhes bürokraták által elkövetett öngyilkosságnak nevezte. Megismételte Vlagyimir Putyin orosz elnök geopolitikai katasztrófaként való jellemzését, és a tengeri hatalom nagy győzelmének nevezte azt. Kifejtette, hogy bár ideológiailag a Szovjetunió szöges ellentéte volt az Orosz Birodalomnak, geopolitikai értelemben a kettő egy és ugyanaz volt, a legerősebb hatalom abban a térségben, amelyet Harold Mackinder angol geográfus globális Szívföldnek nevezett.
Bár egyes nyugati megfigyelők „Putyin agyának” nevezték Dugint, a 60 éves filozófus és író nem áll hivatalos kapcsolatban a Kremllel. Nyíltan támogatja a jelenlegi ukrajnai katonai műveletet – amelynek függetlenségét az orosz szuverenitás ellen irányuló nyugati birodalmi projektnek tartja.
Dugin lányát, a 29 éves Darját augusztusban meggyilkolták egy ukrán ügynökök által elhelyezett autóba rejtett pokolgéppel. Bár Kijev hivatalosan tagadta ezt, az amerikai hírszerzés tisztviselői később elismerték, hogy szerintük is valaki az ukrán kormányból volt a felelős – olvasható az oroszhírek.hu cikkében.