Külföld
Legalább 200 ezer halottja van a háborúnak
A legóvatosabb becslések szerint is legalább 200 ezer halottja lehet a február óta tartó háborúnak. Miközben a világon alig van olyan ország, amely ne szenvedne a két ország konfliktusától, addig a nagy fegyvercégek számára az orosz–ukrán konfliktus dollármilliárdokat hoz. Amerika egyik legnagyobb fegyvergyártó cégének a Lockheed Martinnak a részvényei 30 százalékkal érnek most többet, mint egy évvel ezelőtt – közölte a Hír TV.
A műsorban Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő arról beszélt, hogy az államok reagálnak a hangulatváltozásra a nemzetközi rendszerben, ezért amelyikük megteheti, most fegyvervásárlásba, haderő-fejlesztésbe kezdett.
A fegyverek, amiket gyakorlatilag számolatlanul szállítanak Ukrajnába, különösen a könnyebb fegyverek és a vállról indítható rakéták, nagyon könnyen megtalálhatják az útjukat a bűnszövetkezetekhez és a terrorszervezetekhez – figyelmeztetett. Ez nem egy új probléma, ám most Európán belül jelentkezett, ami külön hangsúlyt ad a dolognak – fűzte hozzá.
A szakértő szerint a szállítmányokat nem is nagyon lehet ellenőrizni. Mint rámutatott, az Egyesült Államok az elmúlt évtizedekben – jobb megoldás nem lévén – vagyonokat költött arra, hogy megpróbálja felvásárolni a feketepiacon azokat a vállról indítható rakétákat, amelyek halálos fenyegetést jelenthetnek a civil repülés számára. De még így is körülbelül ezer ember esett áldozatul ezeknek a rakétáknak, többnyire Afrikában.
Robert C. Castel kitért arra is, hogy rövid távon ugyan költséges a haderő fejlesztése, ám a véleménye szerint mégis kifizetődő befektetésről van szó. Nemcsak azért, mert az ország biztonsága múlik rajta, hanem azért is, mert más ipari, technológiai kapacitások és a tudás fejlődésével is együtt jár.