Külföld
Nagyobb bajt hozhat a világnak a Patriot odaadása Ukrajnának

A Patriot amerikai rakétavédelmi rendszerek Ukrajnába szállítása megnöveli annak kockázatát, hogy az amerikai hadsereg közvetlenül belekeveredjen az ukrajnai konfliktusba – jelentette ki csütörtökön Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője egy moszkvai sajtóértekezleten. Sok szakértő, köztük az óceánon túl lévők is, kétségbe vonták egy ilyen lépés észszerűségét, amely a konfliktus eszkalációjához vezet – mondta Zaharova.
A CNN amerikai hírtelevízió szerdán azt állította, hogy Joe Biden amerikai elnök kormánya a héten bejelentheti, Patriot rakétavédelmi rendszereket kíván Ukrajnába küldeni. A Pentagon a hír kapcsán nem nyilatkozott. A washingtoni orosz nagykövetség arra figyelmeztetett, hogy a Patriot rendszerek esetleges átadása Ukrajnának provokatív lépés lenne az Egyesült Államok részéről.
Fontos közbevetni, egy-egy elfogórakéta nagyjából 3,8–4,1 millió dollárba (durván 1,4–1,6 milliárd forintba) kerül, állványai pedig példányonként tízmillió dollár (körülbelül 3,8 milliárd forint) körül járnak. Kérdés, vajon ha Ukrajna valóban kap rakétákat, akkor ki (és miből) fogja pótolni az ellőtt példányokat – de az sem világos, hogy mennyire „érheti meg” ezt az amúgy igen hatékony eszközt a százszám indított robbanódrónok ellen bevetni.
Zaharova ismételten kifejezte Moszkva készségét a tárgyalásra az ukrán válság rendezéséről. De, mint mondta, ez csak akkor lehetséges, ha olyan valós javaslatok érkeznek, amelyek figyelembe veszik az új realitásokat és Oroszország jogos érdekeit.
Közölte, hogy Pietro Parolin, a Vatikán államtitkára diplomáciai csatornákon keresztül hivatalos bocsánatkérést juttatott el Moszkvának Ferenc pápának a csecseneknek és a burjátoknak az ukrajnai háborúban tanúsított állítólagos kegyetlenségére tett megjegyzése miatt. A szóvivő szerint ezzel az incidens rendeződött.
A hibák elismerésének képessége egyre ritkább a mai nemzetközi kommunikációban – mondta. Az adott helyzet azt mutatja, hogy a Vatikán párbeszédre való felhívása mögött ott áll a párbeszéd lefolytatásának és a beszélgetőpartnerek meghallgatásának képessége, s ez a megközelítés, azt mondhatom, őszinte tiszteletet vált ki – fogalmazott az orosz külügyi szóvivő.
Zaharova ezzel szemben provokatívnak„ és „elfogadhatatlannak” nevezte Martin Griffiths ENSZ-főtitkárhelyettes herszoni látogatását, és úgy vélekedett, hogy a világszervezet apparátusát vezető António Guterres főtitkárnak véget kellene vetnie az ilyen akcióinak. Ezt egyebek között azzal indokolta, hogy a régió lakosai népszavazáson döntöttek az Oroszországhoz való csatlakozásról.
Kijelentette, Guterresnek követelnie kellene, hogy munkatársai a provokatív utazások helyett tartsák be az orosz gabona- és műtrágyaexport korlátozásainak feloldására vonatkozó kötelezettségvállalásaikat. Zaharova nehezményezte egyebek között, hogy szerinte az ENSZ Titkársága és a világszervezet emberi jogi főbiztosának, Volker Türknek a hivatala kerüli az ukrán válsághelyzet pártatlan értékelését, Kijev irányába részrehajló nyilatkozatokat tesz, és a nyugatiak által támogatott narratívát használja.