Külföld

EU csúcs – célkeresztben az energiabiztonság és Ukrajna

Az európai uniós tagállamok vezetőinek az energiaellátás biztonságának szavatolására, az árak csökkentésére, valamint Ukrajna önvédelmének, működésének és lakosságának támogatására kell összpontosítaniuk – írta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a tagállami vezetőknek küldött levelében

EU csúcs – célkeresztben az energiabiztonság és Ukrajna
LNG-kikötőhöz vezető csőrendszer építése Észak-Németországban (képünk illusztráció)
Fotó: dpa via AFP/Sina Schuldt

Az egynaposra tervezett, csütörtöki brüsszeli csúcsra küldött meghívólevelet kedden Charles Michel. Az Európai Tanács elnöke a dokumentumban emlékeztetett, az orosz–ukrán háború gyökeresen átalakította Európa energiakörnyezetét, ami szükségessé teszi a jövő év feladatainak áttekintését is. Köztük – mint írta – mindenekelőtt a villamosenergia-piac reformja szerepel.

Erőfeszítéseinket konkrét kezdeményezésekkel és az innovációba, az infrastruktúrába, valamint az energiahatékonyságba való beruházásokkal kell összekapcsolnunk, hogy fokozatosan megszüntessük függőségünket az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól – fogalmazott. Szavai szerint az unió jövőbeli növekedési kilátásai nemcsak attól függnek, hogy rövid távon mikén sikerül kezelnie az energiasokkot, hanem attól is, hogy az ipar versenyképes tud-e maradni, valamint a hatékony beruházásoktól a jövő technológiáiba.

Tájékoztatása szerint a tagállami vezetők stratégiai megbeszélést fognak folytatni a transzatlanti kapcsolatokról. A vita a kérdések széles körére terjed majd ki, egyebek mellett a biztonsági és gazdasági együttműködésekre. Az állam-, illetve kormányfők érintik majd a déli szomszédság ügyeit, amelynek keretében értékelni fogják a múlt héten Tiranában tartott EU–Nyugat-Balkán csúcstalálkozó eredményeit.

Az Európai Tanács elnöke végezetül közölte, a tagállami vezetők december 14-én, szerdán az EU és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) közötti csúcstalálkozójára gyűlnek össze. Az esemény lehetőséget ad a stratégiai partnerségről folytatott megbeszéléseknek, valamint a biztonsági kihívásokat, a kereskedelmet, a zöld és digitális átállást, valamint az élelmezésbiztonságot érintő témák megvitatására.

Kapcsolódó írásaink