Külföld
Sietősen fegyverkeznek a horvátok

A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy a horvát–francia stratégiai partnerség keretében, amelyet tavaly november végén írt alá a két ország, Párizs a Rafale vadászgépek beszerzési programja mellett az MBDA hadiipari vállalat által gyártott, kis hatótávolságú légvédelmi rakétavetők adományozását is jóváhagyta annak a légibázisnak a védelmére, ahol majd elhelyezik a vadászrepülőket.
A miniszter kiemelte: a horvát hadsereg a további igények kielégítésre kis hatótávolságú Mistral légvédelmi rakétarendszerek sürgősségi beszerzésére kért ajánlatot a hozzájuk tartozó M3 típusú rakétákkal együtt. A kormányhatározat nem tartalmazza, hogy Franciaország hány rakétavetőt adományoz, illetve – a rakétákkal együttvéve – hányat vásárol Zágráb. Hozzátette: ez a rendszer könnyen egybeépíthető az MBDA függőleges indítású, kis hatótávolságú légvédelmi MICA-rakétarendszerével, amely ugyanazokat a rakétákat használja, mint a Rafale vadászgépek, így egyszerűsödik a logisztikai és üzemeltetési támogatás és karbantartás.
Banozic jelezte: a légvédelmi rendszer költsége ötéves időtartamra áfával együtt 72 millió euró.
Zágráb még 2021 májusában döntött 12 Dassault Rafale F3R típusú, francia gyártmányú, használt vadászgép beszerzéséről, amelyek 2024-ben érkeznek meg Horvátországba.