Külföld
Az FBI is segíthette a Biden család botrányainak eltussolását
Elon Musk ígéretének megfelelően elkezdte nyilvánosságra hozni a részleteket arról a 2020-as botrányról, amelyben a Twitter állítólag cenzúrázta a The New York Post vezércikkét Hunter Biden gyanús ukrajnai tevékenységéről. A két évvel ezelőtti választásokat öt évvel megelőzően Joe Biden akkori alelnök fia pozíciót kapott egy ukrán gázipari vállalat igazgatóságában. A korrupciógyanús eset azért is problémás, mivel Joe Biden kapta anno feladatul, hogy tegyen lépéseket az ukrán korrupció felszámolásáért.
Hunter Biden gyanús ukrajnai ügyletei 2020-ban, nem sokkal a választások előtt nyilvánosságra kerültek. Mint ismert, Hunter még 2019-ben a személyes laptopját beadta egy számítógépszervizbe, majd ott felejtette. A laptop javítása közben a szerviz tulajdonosa, John Paul Mac Isaac olyan e-mailekre bukkant, amelyek bizonyították Hunter Biden és a korrupcióval vádolt ukrán cég kapcsolatát. A férfi a laptopot átadta az FBI-nak, ám a rajta szereplő információk Donald Trump ügyvédjéhez, Rudolph W. Giulianihoz is eljutottak. Trump ezt követően felszólította Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy tárják fel a kapcsolatot Hunter Biden és a Burisma Holdings Limited ukrán energiavállalat között.
A hír feltételezhetően jelentősen befolyásolhatta volna a 2020-as amerikai elnökválasztást, ám a Post cikkét végül a szőnyeg alá söpörték a közösségi médiában.
A Matt Taibbi újságíró által nyilvánosságra hozott Twitter-iratokból kiderült, hogy a cég 2020-ban egy belső vizsgálatot követően azzal az indokkal blokkolta két hétre a New York Post Twitter-fiókját, és tette „megoszthatatlanná” a cikket, hogy a benne szereplő információkat vélhetően jogellenes módon szerezték meg. A Világgazdaság a New York Post cikkére hivatkozva vezeti le, miként lehetett benne az ügyben az FBI.
A Twitteren belül ugyanis a Post cikkének víz alá nyomásában fontos szerepet vállalt James Baker, a közösségi oldal akkori helyettes jogtanácsosa. Baker 2016-ban még az FBI ügynöke volt, és főtanácsadóként vett részt abban az eljárásban, amely azt igyekezett feltárni, hogy Oroszország beavatkozott-e a 2016-os amerikai választásokba Donald Trump megválasztása érdekében. Bakert a nyomozás közben elbocsátották az ügynökségtől, és információk kiszivárogtatása miatt bűnügyi vizsgálat is indult ellene.
A Post szerint Baker szándékosan szelektálhatta ki az FBI szerepét az átadott iratokból. Elon Musk azonban azonnal elbocsátotta Bakert, miután fény derült az összefüggésre.
A lap egy másik cikkében idézi fel, hogy a republikánusok pert indítottak Joe Biden ellen a közösségi médiára történő nyomásgyakorlás miatt. A vád szerint a Belbiztonsági Minisztérium havonta találkozik a Facebook és a Twitter képviselőivel annak érdekében, hogy a big tech cégek cenzúrázzák a Biden-adminisztrációt negatív színben feltüntető híreket. Ilyen az Afganisztánból történt kivonulás, a Covid–19 vagy a Hunter Biden-botrány.
Az ügy súlyosságát jelzi, hogy a szövetségi bíróság előtt folyó perben már kihallgatták az FBI egyik vezető ügynökét, Elvis Chant, aki bevallotta, hogy 2020 őszén heti rendszerességgel szervezett találkozókat a Twitter és a Facebook képviselőivel, hogy egyeztessenek a New York Post Hunter Biden-cikkénék megjelenéséről.