Külföld
Washington és az EU tovább tárgyal a vitás kereskedelmi kérdésekről
Az amerikai kormányzati delegációt vezető Anthony Blinken külügyminiszter az ellátási láncok kritikus fontosságára hívta fel a figyelmet, és igazi előrelépésnek nevezte, hogy a Kereskedelmi és Technológiai Tanács kereteiben a félvezetők ellátási láncát tekintve sikerülhet erősíteni az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti együttműködést. Közölte, hogy szintén a félvezetőkre vonatkozóan egy korai figyelmeztetési rendszert dolgoznak ki, valamint növelik az átláthatóságot a különböző támogatási programokat tekintve.
Európai részről Margaret Vestager, az Európai Bizottság alelnöke a tanácskozás utáni sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az amerikai törvényhozás által elfogadott úgynevezett Inflációcsökkentési Törvény keretében belül életbe lépő amerikai klímavédelmi támogatási rendszerről szóló egyeztetéseket folytatják, illetve a bizottság még tanulmányozza az amerikai intézkedéseket. Ugyanakkor világossá tette, hogy a klímaváltozásra adott válaszok nem lehetnek egymástól elszigeteltek, közösen kell a válaszokat megtalálni, és ez érvényes az amerikai törvény alkalmazására is. Fontosnak mondta, hogy az ösztönző állami támogatások ne haladják meg a szükséges mértéket és ne károsítsák az adófizetőket.
Reményét fejezte ki, hogy a felmerülő kérdésekre sikerül válaszokat találni, és feltétlen jó hírnek nevezte azt, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelmet tekintve.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság másik alelnöke fontosnak mondta a hasonlóan gondolkodó partnerekkel való együttműködést a zöldátállás folyamatában és örvendetesnek nevezte, hogy az amerikai elnök és a külügyminiszter is készséges abban, hogy a támogatási kérdésekben felmerülő európai aggályokra válaszokat találjanak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy miután az amerikai szabályozás már 2023. január 1-én hatályba lép, még nagyon sok feladat van a vita rendezéséig.
Blinken külügyminiszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a vitás pontok tisztázására létrehozott kormányzati munkacsoport vizsgálja az európai aggályokat, és megerősítette a rendezési készséget amerikai részről.
Gina Raimondo, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere ehhez azt tette hozzá, hogy fontos a kereskedelmi tanács keretein belül is válaszokat találni a támogatási rendszert illető vitákra. Hozzátette: sok olyan ügy van, amelyben előre lehet lépni, és ezek közé sorolta a félvezetők kereskedelmének összehangolását.
Az Európai Bizottság vezetői a közelmúltban többször komoly aggályaiknak adtak a hangot az amerikai kongresszus által szeptemberben elfogadott Inflációcsökkentési Törvény lehetséges európai kihatásai miatt. A jogszabály egy része ugyanis 370 milliárd dolláros támogatást irányoz elő Egyesült Államokban gyártott klímabarát termékekre, többi között az elektromos autókra és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos eszközökre. Az Európai Unió legfőbb kifogása, hogy az amerikai támogatási rendszer protekcionista jellegű és hátrányosan megkülönböztet európai termékeket. A vita rendezéséről hetek óta tárgyal egy európai–amerikai munkacsoport.