Külföld
Ötvenezer év után is feléledtek a fagyott vírusok
A világ felmelegedésével egyre inkább kienged Szibéria és az északi tájak fagyott talaja, melyből sorra bukkannak elő a meglepetések. Igaz, utóbbi kategória alatt sokkal inkább ma már nemlétező baktériumokat és mikrobákat, mint a ritkán feltűnő dermedt őslényeket kell elképzelni.
A közelmúltban Szibéria fagyott talajában, az úgynevezett permafrosztban évezredek óta szunnyadó vírusokat hoztak felszínre francia tudósok, akik egy új tanulmányban mutatták be eredményeiket. A munkát a Jean-Marie Alempic mikrobiológus vezetésével dolgozó csapat végezte el. A Francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központ szakembere azt állítja, hogy ezek a „lények” potenciálisan jelentős veszélyt jelenthetnek a közegészségügyre.
Az egyik, a 48 500 évesre saccolt amőbavírus és a többi, hasonlóan több ezer vagy több tízezer esztendős társa genomjuk tekintetében mind különböznek az összes többi, ma ismert vírustól. A kórokozók közül volt, amelyiket egy befagyott tó fenekéről gyűjtötték be, míg egy másikat mamutgyapjúban fedeztek fel. Mint kiderült, mindegyik képes ma is fertőzni.