Külföld
Modi: A háború árát a szegények fizetik meg
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a szegénységben élőkre világszerte
Beszédében Modi konkrét és közös erőfeszítéseket sürgetett annak érdekében, hogy az egész világon biztosítsák a stabilitást és a békét.
Felhívta emellett a figyelmet a globális ellátási láncok meggyengülésére, és hangsúlyozta: egyre nagyobb nyomás nehezedik a szegénységben élőkre világszerte.
Leszögezte: a világ még nem ocsúdott fel a koronavírus-járvány okozta nehézségekből sem, még mindig nem heverte ki a járványügyi intézkedések hatásait, a háború pedig további terheket ró az emberekre.
„A mindennapi élet már így is állandó harc a szegénységben élő emberek számára. Nem tudnak megbirkózni az újabb szerencsétlenséggel" – fogalmazott Modi.
Megegyezést sürgetett egyúttal a műtrágya- és gabonaszállítás ügyében, kiemelve: „a ma műtrágyaválsága a holnap élelmiszerválsága".
Emlékeztetett arra is, hogy mivel India a világ leggyorsabban növekvő gazdasága, így országa energiabiztonsága a globális növekedés tekintetében is nagyon fontos.
Bár India hivatalosan nem ítélte el Oroszország Ukrajna elleni invázióját, Modi szeptemberben leszögezte Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy „ma nem a háború korát éljük".
Oroszország évtizedek óta India legnagyobb hadifelszerelés-szállítója, és az indiai gyógyszerészeti termékek negyedik legnagyobb felvevőpiaca. India emellett az ukrajnai háború kezdete óta intenzíven növelte az orosz olaj- és szénvásárlásokat, Oroszország júliusban India harmadik legnagyobb szénszállítójává, májusban pedig második legnagyobb olajszállítójává lépett elő.