Külföld
Afrikai bomba: csak idén 36 millió menekülő

Az afrikai biztonsági kérdésekkel foglalkozó Africa Center for Strategic Studies kutatóközpont legfrissebb elemzésében azt vizsgálta, hogy a földrész mely országaiban a legmagasabb a konfliktusok miatt lakóhelyüket elhagyni kényszerülők száma, hívta fel a figyelmet a Migrációkutató Intézet legújabb migrációs szemléje.
A fegyveres konfliktusok, az erőszak és az üldöztetés mind generálja az elvándorlást. A tavalyi, – kiugró mértékű – növekedés oroszlánrészéért nyolc ország volt felelős.
Etiópiában a polgárháború miatt újabb 1,7 millió lakos kényszerült menekülni, így már összesen 4,7 millióan hagyták el lakhelyüket. Az Etiópiában zajló menekülthelyzet az Afrikában 2021-ben regisztrált összes új kényszervándorlás 45 százalékát jelenti.
Dél-Szudánban a felbontott békemegállapodások és látszólagos koalíciós kormányok sorozata a rivális milíciák versengését és a háborús gazdaságot állandósította, amely bizonytalanságot és erőszakot okoz. Itt 4,6 millió fő, az összlakosság közel 40 százaléka menekült el.
Burkina Fasóban a fokozódó militáns iszlamista erőszak – különösen a civilek ellen elkövetett atrocitások – miatt az elmúlt évben több mint félmillió ember hagyta el otthonát. A militáns iszlamista csoportokhoz, nevezetesen a Macina Felszabadítási Fronthoz és a Nagy-szaharai Iszlám Államához kapcsolódó erőszakos események az előrejelzések szerint idén növekedni fognak. Napjainkra 1,9 millió fő kényszerült lakhelyét elhagyni – elsősorban az országot 2017 óta sújtó dzsihádista támadások miatt. A biztonsági helyzet az idén januári katonai puccsot követően csak romlott.
Kongói Demokratikus Köztársaságban a második kongói háború 2003-as befejezése óta sem szűntek meg a fegyveres konfliktusok, a 92 millió lakosú országban 6,3 millió fő a menekült.
Szudánban a tavaly októberi katonai puccs okoz gondot. Nigériában az ország északnyugati részén a banditák, a szélsőséges szervezetek által elkövetett támadások jelentenek problémát. A Közép-afrikai Köztársaságban a szinte megállás nélkül folyó harcok a kormány és a 14 lázadócsoport által 2019-ben aláírt békemegállapodás semmibevételét tükrözik. Mozambik északi részét 2017 óta szélsőséges iszlamista csoportok tartják rettegésben.
Az Afrikában élő, de erőszak miatt elvándorlók száma folyamatos növekszik kontinensszerte – ez kijózanítóan emlékeztet arra, hogy a földrész konfliktusai javarészt tartósak. Ahelyett, hogy maguktól elülnének, inkább elmérgesednek, és az instabilitás újabb formáit idézik elő. A vizsgált kérdéskör kapcsán egyértelmű földrajzi koncentráció figyelhető meg: az első öt ország közül négy, ahol a legmagasabb az összes lakhelyelhagyó száma, a tágabb értelemben vett kelet-afrikai térségben található. Az afrikai konfliktusok összetettsége hangsúlyozza a diplomáciai, konfliktusmegoldó és béketeremtő kapacitásokba történő nagyobb befektetés szükségességét. Miközben ezeket az erőfeszítéseket a szükséges helyi megoldások kialakítása érdekében a szubnacionális szintre kell összpontosítani, a fenntartásukhoz a nemzeti, a regionális és a nemzetközi szereplők erőteljes elkötelezettségére lesz szükség – állapítják meg az elemzés szerzői.