Külföld
Egyedülálló uniós pályázati siker
Az észak-macedón hulladékgazdálkodás kialakításában vállal szerepet a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány (KBKA). A balkáni állam uniós csatlakozási felkészülését segítő program egymillió euró értékű, és százszázalékos finanszírozású. Erről a szkopjei kormány képviselője döntött az Európai Bizottság jóváhagyásával.
A KBKA a macedón kormányt segíti a legjobb európai gyakorlatokat bemutatva úgy, hogy az ország számára legtesthezállóbb gyakorlat alakuljon ki.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatása szerint a Twinning kiírások történetében ilyen eredmény a körökörös gazdaság területén még nem született. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány magyar projektvezetőként először valósíthat meg egy Twinning projektet.
A Twinning, vagyis ikerintézményi programot az Európai Bizottság 1998-ban hozta létre. Célja, hogy a tagjelölt, potenciális tagjelölt, valamint az EU határain kívüli további partneri országokban a közigazgatás fejlesztését, az uniós joganyag átvételét és alkalmazását elősegítse. Az ikerintézményi program keretében az EU-tagállamok államigazgatásának szervei szakértők kiutaztatásával valósítanak meg a fogadó ország intézményrendszerének kapacitásfejlesztését célzó, tudásátadásra és tapasztalatcserére épülő együttműködési projekteket.
EU-csatlakozásunkat követően Magyarország is jogosult szakértőket küldő államként részt venni az ikerintézményi programban. A megjelenő felhívásokra pályázatot az államigazgatás szervei nyújthatnak be, akár önállóan, akár konzorciumi formában (hazai vagy más EU-tagállami intézményekkel együttműködve). Emellett az államigazgatási körön kívüli, de ahhoz közvetlenül kapcsolódó intézmények is szerezhetnek pályázat benyújtására feljogosító, úgynevezett akkreditált szervi státuszt.