Külföld

Putyin Raszputyinja?

Ukrajnának mint államnak nincs geopolitikai jelentése

Alexander Dugin alapozta meg ideológiailag az orosz támadást Ukrajna ellen. Ezért akarták múlt szombaton megölni? Ki valójában az az Alexander Dugin, akit az orosz hivatalos közlés szerint az ukrán titkosszolgálat akart eltenni láb alól?

Putyin Raszputyinja?
Alexander Dugin lánya gyászszertartásán
Fotó: AFP/Kirill Kudryavtsev

Ki az az Alexander Dugin, akit a hivatalos orosz közlés szerint az ukrán titkosszolgálat meg akart ölni, de miután a célszemély egy szombati kulturális rendezvényről távozva nem a saját, hanem egy másik kocsiba ült be, lánya, Darja Dugina esett áldozatul a család városi terepjárója felrobbantásának.

A külföldi sajtó rendszeresen Putyin fő ideológusaként aposztrofálja a figyelmet felkeltő szakállt viselő és szókimondó, vad retorikát alkalmazó Dugint. Rá is aggatták a Raszputyin (Grigorij Raszputyin orosz szerzetes, misztikus, látnok és spirituális gyógyító, aki életének utolsó éveiben nagy befolyást gyakorolt a cári családra: II. Miklós cárra, nejére, Alexandra cárnéra.) gúnynevet. Ez a megközelítés azonban meglehetősen felületes.

Igaz, hogy Dugin váltig hangoztatja, hogy az összes orosz ajkú volt szovjet tagköztársaságnak ismét egyesülnie kell, megint egy államalakulatban a helyük, ami nem kevés feszültséget okozott, mivel például Moszkvában Kazahsztánt és természetesen Ukrajnát is ebbe a kategóriába sorolják.

Dugin nézetei valóban veszélyesek, amikor azt mondja, hogy több a nemzet, mint az országoknak való hely a földön, tehát birodalmakat és nem nemzetállamokat kell létrehozni.

Súlyos hiba azonban szerepét és az orosz elnökre gyakorolt hatását túlértékelni. Valójában Dugin 2014-ben kegyvesztett lett, megfosztották katedrájától a Moszkvai Állami Egyetemen, így nézetei propagálásának lehetőségei erősen beszűköltek. Dugin túltolta a biciklit, vad, szélsőséges kijelentései egyre kényelmetlenebbé váltak a hivatalos orosz politikának. Az orosz közéletnek is a perifériájára került, és az utóbbi években már semmilyen befolyása nem volt a Kreml politikájára.

Viszont úgy tűnik, Dugin nézeteit valakik mégis veszélyesnek tekintették, valószínűleg úgy találták, hogy ideológiailag ő alapozta meg az Ukrajna elleni orosz támadást, amit már a 90-es évek elejétől szorgalmazott. Többek között A geopolitika alapjai című munkájában, amelyben azt állította, hogy Ukrajnának mint államnak nincs geopolitikai jelentése.

De másoknak is komoly borsot tört a külsőleg Raszputyinhoz hasonlító geopolitikus. Ő lett a szóvivője azoknak, akik Amerika globális hegemóniáját akarják lerombolni.

A The Financial Times véleménycikke szerint Európában és az Egyesült Államokban a szélsőjobboldali erőkkel tartott kapcsolatot, szövetségesként pozicionálva magát a „globalizmus” elleni harcban.

Dugin a mellett érvelt, hogy Oroszországnak és Kínának közösen kell felépítenie egy „többpólusú világrendet”, véget vetve az Egyesült Államok dominanciájának. És mi történik? Az idén tavasszal megtartott orosz–kínai külügyminiszteri találkozón a két ország diplomáciai vezetője nagyon hasonló álláspontot képviselt.

Lehet, hogy korunk Raszputyinja visszatér a hatalom közelébe, ezért akarták megölni?

Ezrek, köztük parlamenti képviselők búcsúztatták kedden a szombaton pokolgépes merénylet áldozatává vált Darja Duginát Moszkvában, az osztankinói tévéközpontba. Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn posztumusz Bátorság Érdeméremmel tűntette ki Duginát.

Kapcsolódó írásaink