Külföld

Rendkívüli tanácsülést tartanak az energiaügyi miniszterek

Az EU tagállamai között sincs konszenzus, hogyan kellene megoldani az energiaválságot, miközben egyes tagállamok a saját felelőtlenségüket másokkal fizettetnék meg.

Rendkívüli tanácsülést tartanak az energiaügyi miniszterek
Gyülekeznek az energiaügyi miniszterek Brüsszelben
Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala

Ma üléseznek Brüsszelben a energetika területéért felelős miniszterek. Az energiatanács rendkívüli ülésének legfontosabb témája az Európai Bizottság javaslatának megtárgyalása, amellyel önhatalmúlag vehetné rá a tagországokat, hogy kevesebb gázt használjanak, illetve önkényesen – leginkább Németország érdekei szerint – eloszthatná az egyes országok gáztartalékait. Habár az előzetes hírek szerint a javaslatnak nincs sok támogatója, valószínűleg heves vitákat fog kiváltani az energiaválság árnyékában.

Robert Habeck német alkancellár és egyben gazdasági miniszter korábban a bizottság javaslat mellett érvelt, és európai „szolidaritást” követelt.

Anna Moskwa lengyel klímavédelmi miniszter szerint az az elképzelés, hogy a bizottság korlátozza a gázfogyasztást az EU-országokban, „teljesen ellentétes az energiabiztonság és a demokrácia eszméjével”.

A javaslatot elutasították az orosz gáztól kevésbé függő országok is, mint Spanyolország, Görögország vagy éppen Portugália. Továbbá több szigetország is, köztük Ciprus.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki szintén részt vesz a mai ülésen, korábban nem kommentálta a bizottság terveit arra hivatkozva, hogy annak még nem ismertek a részletei. A külügyminiszter mindenesetre azt írta közösségi oldalán, hogy az elhúzódó ukrajnai háború és az elhibázott brüsszeli szankciók következtében Európa-szerte energiaválság alakul ki, így az elsődleges kérdés már nem a földgáz ára, hanem hogy lesz-e elegendő mennyiség a téli fűtési szezonra. A kormány célja, hogy Magyarország lokális kivétel legyen a kontinentális válságban, és ezért ma újabb lépéseket tettünk.

Kapcsolódó írásaink