Külföld

Kalózok rendelnének lopakodó vadászgépeket az amerikaiaktól

A cseh kormány egyértelmű üzenetet küldött jövőbeli geopolitikai orientációjáról

A radikális baloldali Kalózpártot is magába foglaló cseh kormány szerdán bejelentette, hogy megkezdik a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal huszonnégy F–35 Lightning II lopakodó vadászgép megvásárlásáról.

Kalózok rendelnének lopakodó vadászgépeket az amerikaiaktól
Nem takarékoskodnak a csehek, amikor a légterük védelméről van szó (képünk illusztráció)
Fotó: WOLFGANG KUMM / DPA / dpa Pict

A Bloc–4 változat ára darabonként jelenleg 80 millió dollár körül mozog (31 milliárd forint), ami nagyjából megegyezik a többi ma gyártott modern nyugati vadászgép árával. Az F–35-ös gépek üzemeltetési ára viszont lényegesen magasabb a konkurenciához képest, ami egyrészt a radarjelzést elnyelő bevonatuknak, másrészt rendkívül fejlett és bonyolult számítógépes rendszereiknek köszönhető. De a csehek jól tudják, ár-érték viszonylatban így is valószínűleg a legjobb gépet kapják majd, ami ma a fegyverpiacokon kapható.

Persze technológiai szempontból ez a gép is, mint minden más fegyvernem egy kompromisszum. A Bloc–4 változat képes lesz ugyan hordozni a legújabb amerikai és európai együttműködésben kifejlesztett rakétákat, de például bombatároló terébe kevesebb rakéta fér, mint sok más versenytársának, a hatótávolsága sem a legnagyobb, és légi közelharcban sem tartozik az élvonalba. Emellett ha Moszkva katonai forrásainak hinni akarunk, akkor a legmodernebb orosz radarok már képesek bemérni az F–35-ös gépeket, lopakodó technológiájuk ellenére is.

A svéd Saab Aerospace JAS–39E/F Gripenjeit a cseh légierő pénzforrásaiért vívott harcban viszont már az amerikai vadászgép valószínűleg legyőzte. A Gripenek régebbi változatai Magyarországhoz hasonlóan ma is a cseh légierő szolgálatában állnak. Magyarország viszont a közelmúltban úgy döntött, hogy az F–35 által képviselt ötödik vadászgép generációt átugorja, és a jelenlegi Gripenek képességeinek fejlesztése mellett megvárja a valószínűleg az évtized végén érkező hatodik generációs légi technológiát.

A fegyvervásárlásnál viszont a katonai képességek fejlesztése mellett talán egyenrangú jelentősége van a geopolitikai orientáció üzenetének is. Csehország a Petr Fiala vezette kormány hatalomra kerülése óta rendkívül jó kapcsolatokat épített ki Joe Biden amerikai elnök adminisztrációjával, és az amerikai gépek vásárlása további baráti jelzéseket küldene Washingtonnak.

Rámutatott erre az ANO ellenzéki párt politikusa, Jan Ruzicka is, aki úgy fogalmazott, a cseh kormány döntése politikai jellegű, nem pedig védelmi. Az F–35-ösöket csak évek múlva kapná meg az ország, míg az új Gripeneket sokkal előbb. Ez persze nem teljesen igaz, mert a svéd vadászgépek új generációjának fejlesztésében a közelmúltban problémák merültek fel, így azok sem landolnának a cseh bázisokon egyhamar. Ruzicka rámutatott arra is, hogy értesülései szerint az amerikai gép egy repülési órája 38 000 dollárba kerül, míg a Gripeneké „potom” 13 000. De a hadiiparban is érvényes, hogy olyat kapsz, amit meg tudsz fizetni.