Külföld

Ellenőrzik, hogy Oroszország vethetett-e be vegyi fegyvert

Ukrajna ellenőrzi azokat az információkat, amelyek szerint Oroszország vegyi fegyvereket vethetett be a dél-ukrajnai Mariupol kikötőváros ostromakor - közölte kedden Hanna Maljar ukrán védelmiminiszter-helyettes.

Ellenőrzik, hogy Oroszország vethetett-e be vegyi fegyvert
Az orosz támadások következtében Mariupol városában is egyre több épület válik teljesen lakhatatlanná
Fotó: LEON KLEIN / ANADOLU AGENCY / AFP

Televíziós kommentárjában Maljar azt mondta: „Van egy elmélet, amely szerint foszforos lövedékekről lehet szó”. Hozzátette, hogy „a hivatalos információk később érkeznek meg”.

Az orosz védelmi minisztérium nem reagált arra a kérésre, hogy fűzzön magyarázatot a kijelentéshez.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn arra figyelmeztetett, hogy Oroszország vegyi fegyvereket vethet be Ukrajnában. Nagy-Britannia és az Egyesült Államok bejelentette, hogy tudomásuk van olyan beszámolókról, amelyek szerint Oroszország már bevethetett vegyi anyagokat Mariupolban. Nagy-Britannia közölte, hogy partnereivel együtt dolgozik a jelentések ellenőrzésén.

Oroszország korábban Ukrajnát vádolta azzal, hogy vegyi fegyverek bevetésére készül, de bizonyítékkal nem szolgált.

A múlt hónapban a Kreml azt mondta, hogy az ilyen fegyverek bevetéséről szóló amerikai híresztelések taktikai célúak, az a szerepük, hogy eltereljék a figyelmet a Washington számára kínos kérdésekről.

Az oroszok által támogatott ukrajnai szakadár erők nem vetettek be vegyi fegyvert Mariupol város teljes ellenőrzésének átvételére tett kísérleteik során - állította Eduard Baszurin, a Donyeck megyei szakadárok parancsnokhelyettese az Interfax orosz hírügynökségnek nyilatkozva.

Több tízezer mariupolit hurcoltak el az orosz erők

Mariupol polgármestere egy kedden megjelent interjúban kijelentette, hogy az orosz erők 20 és 30 ezer közötti civilt hurcoltak el az ostromlott Mariupolból.

Vadim Bojcsenko - akinek a szavait a Pravda című ukrán napilap idézte - azt mondta, hogy az Ukrajna elleni orosz háború előtt mintegy 450 ezres Mariupol lakosságának mostanra körülbelül a fele elhagyta a várost, sokan még a harcok kezdetekor. További, hozzávetőleg 60 ezer ember humanitárius folyosókon át távozott az ország ukrán hadsereg irányította területeire, és 20-30 ezer körül van azok száma, akiket az orosz erők megfosztottak útlevelüktől, és arra kényszerítettek, hogy Ukrajna általuk ellenőrizte részébe vagy Oroszországba menjenek.

A polgármester érthetetlennek nevezte a deportálásokat, és emlékeztetett arra is, hogy még mindig sokan várnak kimenekítésre Mariupol külvárosi részén. Az evakuálást nehezíti, hogy rengeteg autóbusz porig égett a harcokban - szögezte le, a károkért pedig az orosz csapatokat tette felelőssé.

Az Azovi-tenger partján fekvő városban az épületek több mint 80 százaléka megsemmisült, az ostromgyűrűben élő mintegy 100-160 ezer ember lényegében ivóvíz, áram és gáz nélkül maradt.

Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes bejelentette, hogy kedden - az orosz féllel egyeztetve - kilenc humanitárius folyosón tervezik civilek kimenekítését ostromlott területekről. Ezek egyike Mariupol, ahonnan reményeik szerint személyautókon távozhat a polgári lakosság.

Kapcsolódó írásaink