Külföld
Elítélte az orosz katonai beavatkozást az Országgyűlés

A külügyi bizottság önálló indítványaként benyújtott dokumentum szerint Magyarország elítéli Oroszország katonai beavatkozását és kiáll Ukrajna szuverenitása, illetve területi épségének sérthetetlensége mellett. Szorgalmazzák benne a harci cselekmények haladéktalan leállítását, a béketárgyalás megkezdését és a béke megteremtését, egyetértést fejezve ki a NATO vezetőinek felelősségteljes nyilatkozataival arról, hogy el kell kerülni a konfliktus átterjedését a tagállamok területére.
A dokumentum deklarálja, hogy Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradnia, és senkinek sem lehet megengedni, hogy a háborúba belesodorja az országot. Kinyilvánítják benne azt is, hogy Magyarország nem küld katonákat az ukrán hadszíntérre, nem szállít kétoldalú alapon fegyvereket és nem járul hozzá a magyar-ukrán határon élet kioltására alkalmas fegyverek szállításához.
A politikai nyilatkozat felhívja a közéleti szereplők és a sajtó figyelmét arra, hogy tartózkodjanak a meggondolatlan vagy politikai hátsó szándéktól vezérelt megnyilatkozásoktól, amelyek veszélyeztetik Magyarország és a magyar emberek biztonságát. Különösen veszélyesnek és felelőtlennek ítéli a dokumentum azokat a követeléseket, amelyek magyar katonák és fegyverek küldését sürgetik a háborús térségbe, illetve azokat a minősítéseket, amelyek a kárpátaljai magyarokat érték.
A nyilatkozat kitér a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogainak tiszteletben tartására, és megerősíti azt, hogy Magyarország szorgalmazza Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatának hivatalos megkezdését.
Természetes kötelezettség a segítségnyújtás minden magyar, ukrán és más állampolgárságú embernek, aki a háború elől menekülve Magyarország, mint első biztonságos ország területére lép - áll a szövegben.
Az Országgyűlés Sajtóirodájának csütörtök délutáni közlése szerint a nyilatkozatot Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke megküldte az európai uniós és NATO-tagországok külügyi bizottságai elnökeinek, valamint az Európai Unió és a NATO vezetőinek is.
A dokumentumot előterjesztő külügyi bizottság képviseletében Németh Zsolt a nyilatkozat vitáján kulcsfontosságúnak nevezte, hogy Magyarország egy világos és nyugodt hangvételű, konszenzusos állásponttal rendelkezzen a háború és a béke kérdésében.
A háború új helyzetet teremtett, ezért a korábbi évek konfliktusait félreteszi a magyar fél Ukrajnával szemben - jelezte. Hozzátette: a politikai nyilatkozat része az is, hogy Magyarország az ukrán EU-csatlakozási tárgyalások megkezdése mellett van.
Kijelentette: Magyarország egyértelműen elítéli az orosz katonai agressziót. A magyar álláspont négy szóval írható le: béke, biztonság, egység, szolidaritás - mondta. Németh Zsolt alapvető fontosságúnak nevezte a magyar emberek biztonságát a határon innen és túl, és arról is beszélt: meg kell akadályozni a háború továbbterjedését. Ez a NATO álláspontja is - tette hozzá. Magyarországnak ki kell maradnia a háborúból, ezért nem küld katonákat, nem szállít a magyar-ukrán határon keresztül élet kioltására alkalmas fegyverzetet - fogalmazott.
Közölte, az energiabiztonság miatt a szankciók kiterjesztését az energetika terére Magyarország több más uniós tagállamhoz hasonlóan nem támogatja. A külügyi bizottság elnöke egységes, határozott és felelős közös hangot szorgalmazott, valamint a szolidaritásra is felhívta a figyelmet.
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a kormány álláspontját ismertetve úgy fogalmazott: a földrajzi közelség miatt a háború Magyarország számára közvetlen biztonsági kockázatot is jelent, ezért ki kell maradni ebből a konfliktusból.
Felelőtlennek nevezte azokat a megnyilvánulásokat, amelyek Ukrajna részére fegyverek szállítását, valamint magyar katonák háborúba küldését szorgalmazzák. Az ilyen nyilatkozatokat csak úgy lehet értelmezni, hogy "ellenzéki politikai erők háborúba akarják vinni hazánkat" - mondta, jelezve azt is, hogy a kormány elutasít minden ilyen kezdeményezést.
Dunai Mónika (Fidesz) tájékoztatta az Országgyűlést arról, hogy a törvényalkotási bizottság támogatta a nyilatkozatról szóló javaslatot. Bár kormány már számtalanszor világosan kifejtette véleményét az orosz-ukrán háborúról, fontos, hogy a népképviselet legmagasabb szintjén, az Országgyűlésben is megtegyék ezt elítélve az orosz agressziót, illetve kiállva Ukrajna szuverenitása és területi épségének sérthetetlensége mellett - mondta.
Fidesz: Igen a nyilatkozatra
Zsigmond Barna Pál, a Fidesz vezérszónoka közölte, frakciója támogatja a politikai nyilatkozat elfogadását.
Kijelentette: a Fidesz elítéli a katonai konfliktust, kiáll Ukrajna területi épsége mellett. A háború nem lehet a megoldása semmilyen konfliktusnak - hangsúlyozta, ismét szorgalmazva a harci cselekmények leállítását és a béke megteremtését.
Kiemelte, hogy el kell kerülni a konfliktus átterjedését. Alapvető cél a magyar emberek biztonsága, Magyarországnak ki kell maradnia ebből a háborúból. Ezért nem küldünk katonákat és nem szállítunk fegyvereket sem kétoldalú megállapodás keretei között - fejtette ki.
Fontosnak nevezte, hogy mindenki kellő felelősséggel nyilatkozzon. A kampány témái közül ki kell maradnia a kárpátaljai magyarságnak és a háborúnak, ugyanakkor minden kárpátaljai magyar érezheti, Magyarország ott áll mögötte - mondta.
Kitért arra is, hogy Magyarország támogatja Ukrajna uniós kapcsolatainak megerősítését, és szorgalmazza a csatlakozási folyamat hivatalos megkezdését. Hozzátette, a baloldal megtöri az egységet. Amit a háború kitörése óta a baloldal és miniszterelnök-jelöltjük művel, arra nincsenek szavak - fogalmazott a Fidesz szónoka.