Külföld
Trócsányi: Megbélyegzés helyett tükörbenézés

Két év telt el a britek Európai Unióból való kilépése óta, valamint bő egy év az átmeneti időszak vége óta. Az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottsága (AFCO) által kidolgozott jelentésében megvizsgálta a kilépési eljárással kapcsolatos jogi tapasztalatokat.
A jelentés kapcsán Trócsányi László felszólalásában hangsúlyozta, hogy a kilépés a tagállamok szuverenitásából fakadó joga, ugyanakkor „a briték szuverén döntését sajnálattal vettük tudomásul, fontolgatva, hogy mit tehetett volna jobban az Európai Unió a kilépés elkerülése érdekében„. Rámutatott, hogy az önvizsgálatra „jó alkalommal szolgálhatna az Európa jövőjéről szóló konferencia, ha őszinte tükörbenézés lenne és minden véleményt valóban meghallgatna”.
A jelentés célja hasznos és szükséges, ugyanis a kilépési eljárás egyes jogi vonatkozásait, a felmerült gyakorlati problémákat érdemes áttekinteni, azokból következtetéseket levonni. Mindazonáltal sajnálatos módon a jelentés nem tölti be funkcióját, ugyanis az nem tárgyilagos, megbélyegzi az Egyesült Királyságot, valós következtetések levonása helyett a centralizációt szolgálva szükségtelen szerződésmódosításokra tesz javaslatot. Ezen felül még súlyos jogi hibákat is tartalmaz, elemezte a helyzetet Trócsányi.
„A tervezet az unió alkotmányos identitásának elemeit boncolgatja, holott az Európai Unió - szemben a tagállamokkal - nem állam, így nem rendelkezik alkotmánnyal és ebből kifolyólag nem rendelkezhet alkotmányos identitással sem. A kilépési értesítéssel kapcsolatban pedig olyan, az Európai Unió Bírósága által sem osztott, elfogult értelmezést vázol fel, amely nem egyeztethető össze az uniós joggal” - tette hozzá a képviselő. „A 21. századi kihívások megoldásához az Európai Uniónak - a megbélyegző nyelvezetű jelentések elfogadása helyett - partnerként és szövetségesként kell az Egyesült Királyságra tekintenie” - zárta gondolatait a magyar képviselő.