Külföld

Oroszország felkészült a szankciókra

Nyugat-európai politikusok is egyre inkább az ukrán konfliktus diplomáciai megoldását sügetik

Egyre több nyugat-európai politikus szerint csökkenteni kell az Oroszországgal fennálló feszültséget. Eközben Lengyelország fegyvereket küld Ukrajnának, Washington pedig további csapatokat telepítene Európába. Oroszország felkészül arra az esetre, ha az Egyesült Államok szankciókat vezetne be Moszkvával szemben.

Oroszország felkészült a szankciókra
Az ukrán katonák készültsége ellenére még nincs jele az orosz inváziónak
Fotó: AFP/Anatolii Stepanov

Terveket dolgozott ki az orosz kormány arra az esetre, ha Washington megtiltaná az orosz bankoknak, hogy egyes tranzakció­kat dollárban bonyolítsanak le – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak szerdán Moszkvában. Peszkov sürgette, hogy az Egyesült Államok vessen véget a feszültség fokozásának Európában. Nem kívánta kommentálni, hogy az El País spanyol napilap szerdán – a saját állítása szerint – megjelentette az Egyesült Államoknak és a NATO-nak az orosz biztonsági javaslatokra adott bizalmas válaszát. A szóvivő szerint Oroszország jelenleg nem érdekelt az Egyesült Államokkal és a NATO-val folytatott tárgyalások nyilvános megvitatásában.

Egyelőre nincs jele annak, hogy Oroszország elindítaná Ukrajna ellen a támadást, amelyre a Nyugat szerint felkészült – mondta Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter szerdán a France 2 televíziónak. A miniszter többek között azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy Kreml bejelentette, Vlagyimir Putyin orosz és Emmanuel Macron francia elnök a közeljövőben személyesen találkozik.

A kelet-ukrajnai feszültség diplomáciai úton való enyhítése mellett szólalt fel Mark Rutte holland kormányfő is, miután Kijevben találkozott Volodmir Zelenszkij ukrán elnökkel. Rutte hangsúlyozta, minden erőfeszítést meg kell tenni a feszültség feloldása érdekében. Hozzátette, az eszkaláció enyhítésére az egyetlen megoldás a diplomácia és a párbeszéd.

Mintegy kétezer katonával erősítheti meg a Lengyelországban állomásozó csapatait Washington – közölte Pawel Soloch. A lengyel nemzetvédelmi iroda vezetője felidézte John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivőjének múlt heti bejelentését, miszerint az Egyesült Államok készenlétbe helyezett 8500 katonát, hogy szükség esetén Európába telepíthesse őket.

Marius Blaszczak nemzetvédelmi miniszter a Twitter-oldalán közölte, hogy a lengyel kormány jóváhagyta az Ukrajnának küldendő lengyel fegyverek szállításáról szóló határozatot. Mateusz Morawiecki a múlt héten nyugtalanítónak nevezte Berlin magatartását az orosz–ukrán feszültség ügyében. Szerinte csalódást keltő, hogy Berlin nem hajlandó engedélyezni, hogy Észtország Németországtól kapott fegyvereket szállítson Ukrajnába.

Peking után Moszkva is belépne az amerikai kontinensre


Oroszország az amerikai kontinensen reagálhat arra, ha az Egyesült Államok nem válaszol érdemben a biztonsági aggodalmaira. Az orosz RT hírportálon közölt elemzés szerint Kína már régóta igyekszik Dél- és Közép-Amerikában alternatívát nyújtani az Egyesült Államokkal szemben. Az elmúlt hetekben Vlagyimir Putyin orosz elnök tárgyalásokat folytatott Kuba, Nicaragua és Vene­zuela vezetőivel, amely annak a jele lehet, hogy Oroszország szeretné erősíteni befolyását az amerikai kontinensen, cserébe azért, hogy az Egyesült Államok folyamatosan terjeszkedik Kelet-Európában.


Több orosz politikus, közöttük Dimitrij Medvegyev kormányfő megszólásai is kizárták, hogy orosz katonákat telepítenének az említett országokba, ugyanakkor valószínű, hogy a Kreml gazdasági és egyéb együttműködéseken keresztül szeretné megvetni a lábát az Egyesült Államok „hátsó kertjében”. Washington ezt valószínűleg minden erejével megpróbálná megakadályozni, ugyanakkor az Egyesült Államok kezében nincs túl sok eszköz – a kézenfekvő fegyveres beavatkozáson kívül – az említett három országgal szemben, ugyanis gazdaságilag már most is teljesen elszigetelte őket magától. Kína után Oroszország lehetséges megjelenése a térségben azt jelenti, hogy Washingtonnak szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy bár még mindig a világ első számú hatalma, hegemóniáját egyre kevésbé tudja fenntartani még a hozzá közel eső térségekben is.
(PZ)

Kapcsolódó írásaink

Hidegháború helyett pragmatikus kapcsolatok

ĀA XXI. Század Intézet elemzésében megvizsgálta a magyar–orosz vezetői találkozó előzményeit és hátterét, annak nemzetközi kontextusát és lehetséges hosszabbtávú hatásait