Külföld
Nem történt áttörés a genfi találkozón
Az orosz és az amerikai tisztviselők is kiemelték a másik fél professzionalizmusát, habár nem közeledtek egymáshoz az álláspontok a vitás kérdésekben

Elkezdődött hétfő reggel Genfben az Egyesült Államok és Oroszország közötti tárgyalás az ukrán válságról. Még a tárgyalást megelőzően, vasárnap a két ország külügyminiszter-helyettese, az amerikai Wendy Sherman és az orosz Szergej Rjabkov részt vett egy informális vacsorán. Az orosz diplomata ezután úgy nyilatkozott, hogy egy nehéz vitára számít hétfőn Genfben.
A tárgyalás első fordulója orosz források szerint nyolc órán keresztül tartott. Az orosz tisztviselők megerősítették, hogy Moszkva nem tervezi Ukrajna lerohanását, és senkinek sincs oka a konfliktus eszkalálódásától tartani. Az ezután következő sajtótájékoztatón Szergej Rjabkov elmondta, hogy az egyeztetés hosszú, bonyolult, ugyanakkor professzionális és részletes volt. Az orosz politikus hozzátette, úgy érezték, hogy az amerikai fél komolyan vette és részletesen tanulmányozta az orosz álláspontot és javaslatokat. Az tárgyalás hangneme optimistább volt, mint amire előzetesen az orosz fél számított. A fő kérdésekben továbbra sem közeledtek érdemben a felek álláspontjai, de ennek ellenére lát esélyt a megegyezésre– tette hozzá Rjabkov.
Wendy Sherman amerikai külügyminiszter-helyettes elmondta, hogy az Egyesült Államok visszautasította az orosz javaslatot arra vonatkozóan, hogy a NATO mondjon le Ukrajna integrálásáról, valamint a Kijevvel való együttműködésről. Sherman kiemelte, az Egyesült Államok nem fog beleegyezni a katonai szövetség nyitott ajtók politikájának aláásásába. Elmondta, nem fognak lemondani a kétoldalú kapcsolatokról azokkal a független államokkal, amelyek együtt kívánnak működni az Egyesült Államokkal. Washington nem fog Ukrajna nélkül döntést hozni az ország sorsáról – tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy az amerikai fél kezdeményezte, hogy vitassák meg a nukleáris fegyverek korlátozásának témáját is. Sherman kifejtette, hogy tárgyaltak a közepes hatótávolságú nukleáris fegyverek korlátozásáról szóló (INF) szerződés felélesztéséről, amelyet az Egyesült Államok 2016-ban mondott fel egyoldalúan, mivel úgy vélte Moszkva megszegte azt. Továbbá érintették a hadgyakorlatok témáját, valamint hogy azokat hogyan lehetne korlátozni, illetve átláthatóbbá tenni a jövőben.
„A NATO nem köt kompromisszumot”
Ukrajna fenntartja a jogát arra, hogy megválaszthassa biztonsági berendezkedését – jelentette ki Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettes Brüsszelben Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral folytatott megbeszélését követően hétfőn. Az ukrán politikus kiemelte, hogy Ukrajna függetlenségénél fogva szabadon megválaszthatja, mely szerződéshez vagy szövetséghez kíván csatlakozni.
Jens Stoltenberg a sajtótájékoztatón kijelentette, Ukrajnának joga van megvédenie önmagát és arra, hogy megválassza biztonsági berendezkedését. Hangsúlyozta, minden nemzet megválaszthatja, milyen utat kíván járni, e tekintetben sosem fognak kompromisszumot kötni. Ez szavatolja az európai biztonságot évtizedek óta – tette hozzá a főtitkár.
(PZ)