Külföld

Az őszi elnökválasztásra készülődik Ausztria

Alexander Van der Bellen zöldpárti államfő még nem jelentette be, újból elindul-e, a bevándorlásellenes Szabadságpárt valószínűleg ismét Norbert Hofert jelöli

Elindult Ausztriában az őszi elnökválasztással kapcsolatos helyezkedés és politikai esélylatolgatás. Könnyen lehet, hogy ismét a zöldpárti Alexander Van der Bellen és a jobboldali Norbert Hofer kerül szembe a második fordulóban.

Az őszi elnökválasztásra készülődik Ausztria
Alexander Van der Bellennek egyelőre nem akad komoly kihívója
Fotó: AFP/Joe Klamar

Várhatóan ősszel tartják az osztrák elnökválasztást, a helyi belpolitikában pedig máris egymást érik a találgatások.

Egyelőre egy hivatalos jelöltről beszélhetünk: a Sörpárt (Bierpartei) elnöke, Dominik Wlazny – művésznevén Marco Pogo – jelentette be egy hónapja, hogy elindul a választáson, a zenész példáját mások egyelőre nem követték.

A hivatalban lévő elnök, Alexander Van der Bellen – aki függetlenként, de a Zöldek támogatásával lett elnök – hétperces újévi köszöntőjéből feltűnően kimaradt újraindulásának kérdése. A Kronen Zeitung szerint széles körben úgy tartják, a 77 éves politikus újból elindul a választáson, de a következő néhány hétben még nem fogja bejelenteni. A Zöldekkel koa­lícióban kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) nem tervez saját jelöltet indítani. A Die Presse összeállítása szerint a jobbközép párt több politikusa is azt nyilatkozta, örülne Van der Bellen újraválasztásának.

Egyre több jel mutat arra, hogy az ellenzéki, jobboldali Osztrák Szabadságpárt (ÖVP) újra jelölné a 2016-os választáson szoros versenyben alulmaradt Norbert Hofer, aki a parlament harmadik alelnöke.

Nyitott kérdés, miként döntenek az ellenzéki szociáldemokraták (SPÖ). A Kronen Zeitung szerint a pártot megosztja a kérdés, hogy érdemes-e a hivatalban lévő államfő ellen drága és nem sok eredménnyel kecsegtető kampányt folytatniuk. Az SPÖ stájer tartományi szervezete szerint nem érdemes, Hans Peter Doskozil burgenlandi tartományfőnök, a párt befolyásos politikusa azonban máshogy látja.

A lapnak Doskozil azt mondta, hogy bár Van der Bellen újraválasztására számít, úgy látja, a legnagyobb ellenzéki pártként nehéz lenne megmagyarázniuk a választóiknak, miért nem állítanak saját jelöltet a kormánypártokéval szemben, miközben a koalíció tehetetlenségét bírálják. Mint mondta, ez a szociáldemokrácia magabiztosságát is mutatná, ezért szerinte legkésőbb tavasszal döntésre kell jutni.

A Die Presse elemzése szerint az ÖVP, az SPÖ, a Zöldek és a liberális NEOS jelöltállításának kérdése attól függ, újraindul-e Van der Bellen. A lap megjegyezte, hogy az államfő szemében ellenérv lehet a kora, ám ezt a kérdést zárójelbe lehet tenni, hiszen jó egészségnek örvend, ráadásul egyáltalán nem is kirívó a helyzete, figyelembe véve, hogy Joe Biden amerikai elnök 79 éves, és alig egy éve van hivatalban.

Ausztriában közvetlenül választanak államfőt, hat éves ciklusra. A 2016-os elnökválasztás első, áprilisi fordulóját 35 százalékkal Norbert Hofer nyerte, Van der Bellen pedig a második lett, 21,34 százalékkal. Harmadik lett Irmgard Griss, a legfelsőbb bíróság korábbi elnöke 21,34 százalékkal, ő függetlenként indult, de a liberálisok támogatását élvezte. A két nagy párt, az ÖVP és az SPD jelöltjei szerény, 11 százalék körüli eredményeket értek el. A második fordulóban az FPÖ-n kívül minden párt felsorakozott Van der Bellen mögött, aki így 53,79 százalékot szerzett, Hofer pedig 46,21-et.

Az elnökválasztás emlékezetesre sikeredett: a májusi, második fordulóban Van der Bellen mindössze 31 ezer szavazattal győzte le Hofert, ám olyan sok szabálytalanság volt a voksok számlálása körül, hogy az alkotmánybíróság úgy döntött, októberben meg kell ismételni a második fordulót. Erre végül csak decemberben került sor, mivel nyomtatási hibát észleltek a levélszavazatok borítékjainál, és ezt már nem tudták időben javítani. A fentebb említett, végleges eredmény tehát több mint hét hónappal az első forduló után született meg.

Kapcsolódó írásaink