Külföld
Fokvárosban végső búcsút vesznek Desmond Tutu érsektől

Az egyszerű fenyőfa koporsót a családtagok fogadták a főbejáratnál, majd hat lelkész vitte be a székesegyházba. Tutu azt kérte, hogy a legolcsóbb koporsóban búcsúztassák el, és ne rendezzenek számára költséges gyászszertartást. Holttestét elhamvasztják, és a szószék mögött helyezik el, ahonnan gyakran emelt szót a faji megkülönböztetés ellen.
A gyászmisét és temetést szombaton tartják, a búcsúbeszédet Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök mondja el. Tutu lelki üdvéért Johannesburgban és Pretoriában is szentmisét mutatnak be csütörtökön.
Desmond Tutu 1984-ben kapta meg a Nobel-békedíjat a faji megkülönböztetésen alapuló fehér kisebbségi uralom ellen folytatott erőszakmentes küzdelme elismeréséül. Egy évtizeddel később tanúja lett a fajüldöző rendszer bukásának, és elnöke az Igazság és Kiengesztelődés Bizottságának, amely az apartheid-rendszer idején elkövetett atrocitások feltárásával foglalkozott.
Kövér László táviratban fejezte ki részvétét Desmond Tutu halála miatt
Kövér László, az Országgyűlés elnöke táviratban fejezte ki részvétét Desmond Tutu Nobel-békedíjas dél-afrikai anglikán egyházi vezető halála miatt a Dél-Afrikai Köztársaság parlamentje két háza elnökeinek csütörtökön.
A Nosiviwe Mapisa-Nqakula nemzetgyűlési elnöknek, valamint azonos szöveggel Amos Masondónak, a Nemzeti Tartományi Tanács elnökének megküldött levélben Kövér László úgy fogalmazott: Desmond Tutu érsek inspirációt jelentett az egész világ számára.
Halálával a Dél-Afrikai Köztársaság kiemelkedő embert veszített el, aki kulcsszerepet játszott a dél-afrikai nemzet felszabadításában, az igazságosság és egyenlőség előmozdításában - emelte ki. Hozzátette: Desmond Tutu egész életét annak szentelte, hogy kivezesse Dél-Afrikát az elnyomásból, új reményt adva a jövő nemzedékeinek.
„Munkássága mindannyiunk számára szolgáljon inspirációként” - írta Kövér László, a magyar Országgyűlés nevében mély együttérzését kifejezve a Dél-Afrikai Köztársaság népének, és osztozva gyászukban.