Külföld
Megoszthatja Európát az új német kormány
Elmélyülhetnek a törésvonalak az unióban az Olaf Scholz vezette leendő kabinet terveinek megvalósulásával, a CDU szerint a baloldali pártok javaslatai ösztönzik a migrációt

Elutasítja a Kereszténydemokrata Unió (CDU) a leendő német kormánykoalíció javaslatát a választói korhatár 16 évre csökkentésére. Paul Ziemiak CDU-főtitkár a Rheinische Postnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a választójog nagykorúsághoz és így a cselekvőképességhez is kötött. Szerinte a baloldali pártok koalíciós szerződése olyan javaslatokat vázol fel, amelyek megvalósítása több mint kérdésesnek tűnik. A választói korhatár csökkentéséhez alaptörvényt kellene módosítani, amihez a szövetségi parlament (Bundestag) kétharmados többségének támogatására van szükség.
Ziemiak szerint a koalíciós szerződés rossz üzenetet küld a migrációval kapcsolatban, a javaslatok ugyanis ösztönzőleg hathatnak a migránsok számára, illetve megnehezítenék, hogy a valóban védelemre szorulók menedékjogot kaphassanak.
Kancellárrá választása esetén Franciaország lesz Olaf Scholz első hivatalos külföldi látogatásának helyszíne – értesült a brüsszeli Politico. A politikust feltehetően a december 6-án kezdődő héten választják szövetségi kormányfőnek, és Scholz még azon a héten Párizsba utazhat, hogy tárgyaljon Emmanuel Macron francia elnökkel.
A szeptemberi szövetségi választáson győztes szociáldemokrata SPD, a liberális FDP és a Zöldek múlt héten bemutatott koalíciós megállapodásukban hangsúlyozták, hogy a jövőbeli német kormánynak különleges felelőssége lesz Európa szolgálatában, amelynek vezetéséhez egy erős francia-német partnerségre van szükség.
A leendő német kormány megváltoztatná Németország politikai irányvonalát a nemzetközi színtéren, Kínával kapcsolatban például nagyobb hangsúlyt fektetnének többek között az emberi jogok helyzetére. Peking erre reagálva már a múlt héten arra figyelmeztette a baloldali pártokat, hogy ne avatkozzanak bele más országok belügyeibe. Az ARD német közszolgálati csatorna híradója, a Tagesschau szerint egyes európai üzleti körök sem elégedettek a tervezett német Kína-politikával, többen ugyanis attól tartanak, hogy az uniós vállalatok hátrányos helyzetbe kerülnének a kínai piacon.
A híradónak nyilatkozó szakértő kiemelte, hogy az alakuló német kormány elkötelezett az európai együttműködés elmélyítése iránt, ugyanakkor nem akar engedményeket tenni az unióban a jogállamiság terén, így a Tagesschau értékelése szerint konfliktus alakulhat ki a magyar és a lengyel kormánnyal.
Berlinben is megszületett a tartományi kormánykoalíciós megállapodás, a német fővárosban az SPD vezetésével a Zöldek és a posztkommunista Die Linke párt alkothat kormányt. A város polgármestere a szociáldemokrata Franziska Giffey lesz, aki korábban Angela Merkel kormányának családügyi minisztere volt, idén májusban viszont lemondott, mert azzal vádolták, hogy plagizálta doktoriját.