Külföld
Puskaporos hangulat az EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozón

Az Európai Tanács informális munkavacsorája előtt sor került a visegrádi országok miniszterelnökeinek szokásos egyeztetésére a magyar V4-elnökség szervezésében.

Orbán: Puskaporos a hangulat
A magyar kormányfő kedd esti Facebook-bejegyzésében a csúcsról szólva elmondta: puskaporos a levegő, a helyzetben sok a feszültség, aminek az elsődleges oka az energiaárak emelkedése.
„Mindenki kritizálja az Európai Bizottságot, mondván, hogy az egész zöld program, klímaprogram végrehajtásául megadott előrejelzések az árakra nézve teljes tévedésnek bizonyultak. Ezért ma Európa szenved, mert magas energiaárakat kell fizetnie” - mondta a kormányfő, hozzátéve: a lengyelekkel, csehekkel közösen Magyarország javaslatot tesz az energiaárak csökkentésének lehetőségére.
„Egyidejűleg tiltakozni fogunk minden olyan kísérlet ellen, amely klímavédelmi javaslatnak álcázva meg akarja adóztatni a ház- és lakástulajdonosokat, mert Brüsszelben ez az a titkos terv, aminek az előkészítésén dolgoznak. Úgyhogy nagyon remélem, hogy a szlovéniai elnökség során ennek az őrült ötletnek a végére pontot tudunk tenni” - mondta a kormányfő.
Napirenden az EU külpolitikai arculatának erősítése
Az Európai Unió külpolitikai arculatának megerősítéséről is tárgyalnak a résztvevők a kedd este kezdődött munkavacsorájukon az európai uniós tagországok állam- és kormányfői - derült ki a megbeszélés előtti nyilatkozatokból.
Charles Michel, a tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke már a találkozó előtti meghívólevelében utalt arra, hogy az uniós külpolitikában kulcsszerepet kell játszaniuk a stratégiai partnerekkel - köztük a transzatlanti partnerekkel - ápolt kapcsolatoknak, de a közelmúltbeli fejlemények fényében át kell gondolni, hogy miként tudják az uniós célokat a legeredményesebben elérni.

Brdóban Michel megerősítette, hogy meglátása szerint tárgyalniuk kell arról, hogyan erősíthető ilyen körülmények között az unió önálló fellépése. „Erős szövetséget erős szövetségesek építenek” - fogalmazott a tanács elnöke. Hozzátette, hogy az unió erejének fontos összetevője az egységes fellépés. Hangoztatta azt is, hogy az unió továbbra is a többoldalú megközelítésben érdekelt, olyan nemzetközi politikában, amelyben „erős partnerek és erős szövetségesek között vesz részt”.
Emmanuel Macron francia államfő a találkozóra érkezve amellett érvelt, hogy az EU-nak az Egyesült Államoktól függetlenül is képesnek kell lennie nemzetközi fellépésre.

Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai képviselője - aki szintén jelen volt a munkavacsorán - az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén kedden azt mondta, az Egyesült Államok kétségkívül az EU legfontosabb stratégiai partnerei közé tartozik, ez a kapcsolat létfontosságú és pótolhatatlan, azonban szilárdabb alapokra kell helyezni. Véleménye szerint a múlt hónapban kötött amerikai-brit-ausztrál biztonsági partnerségi egyezmény egyben arra is rámutatott, hogy az amerikai társadalom változik, és ez kihat az EU-ra is.
Az EU-tagországok vezetői szerdán a nyugat-balkáni térséget alkotó országokból érkezett partnereikkel találkoznak. Az egyeztetésen az előzetes jelzések szerint megerősítik az unió bővítés iránti elkötelezettségét, azonban kérdés, hogy meglesz-e a konszenzus a konkrét előrelépéshez. Ilyen találkozót személyes jelenléttel utoljára a koronavírus-járvány előtt tartottak csúcsszinten.
Az esemény kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán is posztolt.
Michel: Az EU-nak javítania kell képességét az önálló cselekvésre
A közelmúlt nemzetközi válságainak egyik tanulsága az, hogy az Európai Uniónak növelnie kell képességét az önálló cselekvésre, hogy hatékonyabb lehessen a nemzetközi politikai színtéren - állapította meg Charles Michel, az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke kedd éjjel, miután véget ért az uniós tagállamok vezetőinek munkavacsorája.
Az állam- és kormányfők egyebek között az afganisztáni kivonulás következményeiről, az amerikai-brit-ausztrál háromoldalú biztonsági és védelmi megállapodás hatásairól, a Kínára vonatkozó uniós politikáról és az emelkedő energiaárakról tárgyaltak, de más témákat is érintettek, köztük a koronavírus-járványt.

Michel az értekezlet után hangoztatta, hogy az EU továbbra is együtt kíván működni stratégiai szövetségeseivel, a NATO-t tekinti a nemzetközi biztonság fő oszlopának, de dolgozni kíván azon is, hogy megerősítse saját ellenálló képességét egyebek között azzal, hogy csökkenti függését másoktól.
Ez gazdasági erejének és védelmi-biztonsági képességeinek növelésére egyaránt vonatkozik - emelte ki a kormányfői EU-tanács elnöke, hozzátéve, hogy továbbra is kulcsfontosságú az uniós egység megőrzése.
Charles Michel rámutatott arra is, hogy egy folyamat kezdődött el, ezen kérdések egy részéről már a bő két hét múlva Brüsszelben megrendezendő következő csúcstalálkozón folytatják a tárgyalást, de gyakorlatilag valamennyi ügy napirendre kerül a következő hónapokban.
Dolgozni fognak azon is, hogy a jövő nyári NATO-csúcstalálkozóig új közös politikai nyilatkozatot állítsanak össze az észak-atlanti szövetséggel - emelte ki.
A munkavacsora után nyilatkozva Mark Rutte holland miniszterelnök elmondta, hogy a megbeszélésen a migráció növekedése miatti aggodalmakról is szó volt, egyebek között az afganisztáni helyzet kapcsán. Közlése szerint egyetértettek abban, hogy ezt a témát is napirenden tartják az elkövetkező hónapokban.