Külföld
Nehéz örökségből sikertörténet
Élen jár Kazahsztán az atomfegyverek elleni erőfeszítésekben
Harminc éve, 1991. augusztus 29-én zárta be szemipalatyinszki nukleáris kísérleti telepet Nurszultan Nazarbajev, a függetlenné vált Kazahsztán első elnöke.
A Szovjetunió egyik legnagyobb – 18 ezer négyzetkilométeres – kísérleti telepén 1949. augusztus 29-e és 1989 között 468 robbantást hajtottak végre.
A hivatalos kazah számítások szerint a nukleáris tesztek következményeitől másfél millió ember szenvedett. A telep bezárását ezért úgy értékelik, hogy a kazah nép al fontos döntést hozott az atomfegyverektől mentes világ megteremtése érdekében. A nukleáris leszerelés központi céllá vált Nazarbajev elnök külpolitikájában is.
Kezdeményezésének köszönhetően Kazahsztán kiemelt helyet tölt be az atomfegyverek elleni küzdelemben. Az ország nem csak elítélte az atomfegyverek birtoklását, hanem le is mondott a világ negyedik legnagyobb atomfegyver-készletéről – több mint ezernégyszáz robbanófejről –, amely a Szovjetunió felbomlása után Kazahsztáné lett. Az ország a Szovjetunió felbomlásával megörökölt jelentős atomfegyverzetet is visszaszolgáltatta Oroszországnak, 1995-re vált a gyakorlatban is atomfegyvermentessé.
Kazahsztán számára béke fenntartása már csak azért is kulcskérdés, mert az országban több mint százharminc nemzetiség él.
Nazarbajev 2012-ben részt vett Szöulban a nukleáris biztonsági csúcson, ahol Dmitrij Medvegyev orosz és Barack Obama amerikai elnökkel háromoldalú megállapodást kötöttek az egykori szemipalatyinszki teleppel kapcsolatos együttműködésről, amelynek célja a kísérletek utóhatásainak kezelése, a terület biztonságosabbá tétele volt. Az addigra már célegyenesbe ért közös munkát nagyon sikeresnek ítélték. A ma már Szemej névre hallgató Szemipalatyinszk kísérleti telepe a világon egyedülálló módon ma már látogatható.
Kazah javaslatra 2012-ben indult útjára az ATOM (Abolish Testing: Our Mission, azaz A tesztelés betiltása: a mi célunk) nevű nemzetközi kezdeményezés is.
Az ENSZ Közgyűlése 2009-ben az atomkísérletek elleni nemzetközi napnak nyilvánította augusztus 29-ét. Az Egyesült Államok, a Szovjetunió, Franciaország, az Egyesült Királyság és Kína 1945 és 1996 között több mint 2000 atomfejet robbantott fel, világszerte hatvan helyszínen.