Külföld

Több ezren próbálnak bejutni a kabuli repülőtér területére

Hat nappal az afganisztáni tálib hatalomátvétel után még mindig több ezer ember próbált kétségbeesetten bejutni a kabuli nemzetközi repülőtér területére szombaton, hogy elmeneküljön az országból.

Több ezren próbálnak bejutni a kabuli repülőtér területére
Több ezren próbálnak bejutni a kabuli repülőtér területére
Fotó: Wakil KOHSAR / AFP

A dpa német hírügynökségnek egy helyszínen lévő szemtanú elmondta, hogy továbbra is rendszeresen hallatszanak lövések a szigorúan őrzött reptér kapuin kívül.

Azután, hogy vasárnap a tálibok benyomultak a fővárosba, az afgán kormány összeomlott, és Ashraf Gháni elnök elmenekült az országból, a kabuli repülőtér maradt az egyetlen hely, amelyet külföldi katonák ellenőriznek.

Az a sok ezer afgán, aki valamilyen módon a külföldi erőknek dolgozott az elmúlt húsz évben, vagy az emberi jogok érvényesítéséért tevékenykedett, most az életét félti, és kétségbeesetten próbál bejutni vagy a családját bejuttatni a kabuli repülőtérre.

A kabuli reptér kapuit amerikai katonák ellenőrzik
A kabuli reptér kapuit amerikai katonák ellenőrzik
Fotó: EyePress News / EyePress via A

A reptér kapuit amerikai katonák ellenőrzik, és a kapukat rendszertelenül és rövid időközökre nyitják csak meg. A légikikötő északi bejáratánál hangosbeszélőn többször is bemondták, hogy a bejárat zárva marad a következő két napban - mondta el a dpa-nak nyilatkozó egyik szemtanú.

Egy másik szemtanú arról beszélt, hogy igen változatos a repülőtérnél összegyűlt, türelmetlenül várakozó tömeg: sok más ember mellett akad benne színész, a televízióból ismert híresség, nők újszülött csecsemőkkel, fiatalok és kerekesszékesek is.

Kétségbeesetten próbálják  bejuttatni a családjukat az afgánok a kabuli repülőtérre
Kétségbeesetten próbálják bejuttatni a családjukat az afgánok a kabuli repülőtérre
Fotó: EyePress News / EyePress via A

A tálib mozgalom fogadkozott, hogy nem fog bosszúhadjáratot indítani azok ellen, akik az elmúlt években valamilyen módon segítették a külföldi erőket. Egy ENSZ-jelentés szerint viszont vidéken már meg is kezdték a hajtóvadászatot a másként gondolkodók után.

Egy kínai autókonvoj volt a célpontja egy öngyilkos merényletnek Pakisztán déli részén, a támadásban két helyi gyerek meghalt, többen megsebesültek, köztük egy kínai állampolgár - közölte szombaton a kínai nagykövetség.

A merénylet pénteken történt Beludzsisztán tartományban, és a „Gwadar East Bay Expressway” nevű nagyszabású autópálya-építési projekt volt a célpontja. A projekt keretében Gvádar kikötővárost a Karacsiba vezető autóúttal összekötő hatsávos gyorsforgalmi út épül kínai befektetésből.

Objektum doboz

Kína több mint 65 milliárd dollárt fektet be Pakisztánban különféle infrastruktúra-fejlesztési projektekbe.

Júliusban egy munkásokat szállító busz volt öngyilkos merénylet célpontja egy kínai részvétellel épülő gát közelében, Pakisztán északi részén. Abban a támadásban 13 ember vesztette életét, köztük kilenc kínai állampolgár.

A pakisztáni külügyminiszter közlése szerint a Tehrik-i-Talibán Pakisztán (TTP) nevű szélsőséges iszlamista szervezet követhette el a pénteki merényletet. A TTP tagadta a Reuters hírügynökségnek, hogy köze volna a támadáshoz.

Kapcsolódó írásaink