Külföld
Anarchia Kabulban a kivonulás után
Az Egyesült Államok demokráciaexport-projektje ismét teljes kudarccal végződött, a nyugati országok egy újabb térségből szorulnak ki

Kitört a káosz Afganisztán fővárosában miután komolyabb harcok nélkül bevonultak a tálib lázadók Kabulba. Az Amerikai Egyesült Államok húsz évig tartó katonai megszállása teljes vereségbe fulladt. Hiába költöttek több száz milliárd dollárt az afgán hadsereg kiképzésre és felfegyverzésére, az pár hét alatt teljesen összeomlott. Az országba hiába próbálták meg exportálni a nyugati típusú demokratikus berendezkedést.
Az amerikai külügyminiszter viszont nem akarja elfogadni a kudarcot, szerinte eredményes volt a beavatkozás, azzal mentegetőzött, hogy a 2001-es terrortámadások elkövetőit sikerült elkapniuk. Donald Trump előző amerikai elnök Joe Biden jelenlegi elnököt tette felelőssé a káoszért, ami a hadsereg kivonulását kíséri, szerinte ez az Egyesült Államok történetének legnagyobb veresége, amely lerombolta az ország erejéről alkotott képet a világban.
A kabuli reptéren infernális jelenetek játszódtak le, amikor több százan megrohamozták azt, abban a reményben, hogy repülőre jutva kimenekülhetnek az országból. Vasárnap éjjel lövések is eldördültek, amikor a rendet biztosító amerikai katonák megpróbálták megfékezni az elszabadult tömeget. Hétfőn az egyik amerikai szállítórepülőre kapaszkodtak fel többen, az információk szerint hárman szörnyethaltak, amikor több száz méteres magasságból leestek a gépről.
A káosz miatt ideiglenesen le is kellett állítani a kimenekítést. Totális pánikról és rendkívül akadozva működő internetszolgáltatásról számolt be lapunknak a kabuli EU-misszió egyik, magát megnevezni nem kívánó biztonsági munkatársa. Mint megtudtuk, a repülőteret gyakorlatilag már senki nem oltalmazza, azt a tálibok valójában bármikor szabadon elfoglalhatnák.
A légiforgalmi irányítás, a műszaki- és a meteorológiai szolgálat még úgy-ahogy üzemel, de a korábban a nyugati szövetségesekkel együttműködő dolgozók között halálfélelem uralkodik, így nem csoda, ha napról-napra egyre kevesebben mennek be a munkahelyükre. Súlyos gondot okoz, hogy nincs biztos információ a reptéren rendelkezésre álló és beszerezhető kerozin mennyiségéről. Forrásunk szerint a légikikötő legfeljebb egy-két hétig lesz még szabad.
A nyugati követségek személyzete már elhagyta az országot, az európai államok megkezdték állampolgáraik evakuálását. A kínai és az orosz nagykövetség egyelőre az országban marad. Értesülések szerint az orosz nagykövet hamarosan találkozni fog a tálibok küldöttségével. Angela Merkel bejelentette, hogy a német hadsereg tízezer embert menekít ki, befogadják a Bundeswehrt segítő helyiek családtagjait is. A német kancellár hozzátette, az Afganisztánból menekülő emberek ügyében nem szabad ismét elkövetni a 2015-ös menekülthullámhoz vezető hibákat.
A tálibok arról tájékoztattak, hogy biztosítani fogják a diplomáciai képviseletek és az állampolgárok védelmét. Az orosz képviselet körül már fel is állították a védelmet. A hatalomra jutásuk után elvárják, hogy senki se avatkozzon belügyeikbe. Az iráni elnök, Ebrahim Raiszi szerint a tálibok győzelme esélyt adhat a térség békéjére. Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő pedig bejelentette, hogy országa baráti kapcsolatokra törekszik Afganisztánnal.
Hazánk nem fogad be korlátozás nélkül bárkit
Az amerikai csapatkivonást nem sikerült a világ nagy része által elfogadott és megfogalmazott elvárások szerint végrehajtani, Afganisztán így újra a nemzetközi terrorizmus melegágyává, valamint a tömeges migráció kibocsátó országává válhat Magyar Levente szerint. A külügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn a közmédiának elmondta, hazánk nem fogadja el azokat a kezdeményezéseket és felszólításokat, amelyek arra vonatkoznak, hogy Magyarország is korlátlanul fogadjon be bárkit, aki Afganisztánt ezekben a nehéz hetekben el akarja hagyni.
Hozzátette, hogy a kormány nem hajlandó a magyar emberekkel megfizettetni az amerikaiak hibás geopolitikai döntésének következményeit. Szavai szerint ugyanakkor Magyarország komolyan vizsgálja, hogyan tudna segíteni azokon, akik az elmúlt húsz évben tolmácsként vagy más minőségben dolgoztak a magyar csapatoknak.
A külügyi tárca kapcsolatban van ezekkel az emberekkel, és folyik annak a felmérése, hogyan tudnának segíteni nekik. Lapunk információi szerint a külügyminisztériumban felvetődött, hogy egy repülőgépet küldjünk Kabulba. A nem honvédségi, hanem civil gép semmiféle elhárító fegyverzetet nem vinne magával.
(HSz)
Német vallomás
Félreolvasták az erőviszonyokat
„Rosszul ítéltük meg a helyzetet, és ezen nincs mit szépíteni” – mondta a német külügyminiszter az iszlamista tálibok uralma alá került Afganisztánról. Heiko Maas tájékoztatóján kiemelte, hogy a kabuli repülőtéren uralkodó állapotokról „rendkívül fájdalmas” képek érkeznek. Ezek a felvételek is azt mutatják, hogy a német kormány, a hírszerző szolgálatok és az egész nemzetközi közösség tévesen ítélte meg az afganisztáni helyzetet.
Senki nem tudta megjósolni, hogy „az afgán biztonsági erők milyen sebesen hátrálnak meg és kapitulálnak a tálibok előtt” – mondta a miniszter. „Mi sem láttuk mindezt előre, és egy ilyen napon, mint ez a mai, az őszinteség is azt parancsolja, hogy ezt a legteljesebb mértékben beismerjük” – emelte ki Maas. Ismertette: elindult a német hadsereg légi művelete, amely azt célozza, hogy a lehető legtöbb embert kimentsék Kabulból a német állampolgárok, afgán munkatársaik és közvetlen családtagjaik közül.
(DD)
Joe Biden nem zavartatja magát
Az elnök folytatja szabadságát
Az Egyesült Államok elnöke szabadságát tölti a Camp David-i rezidencián, miközben a világ Afganisztán tragikus összeomlását szemléli a képernyőn. Joe Bident már saját pártjának képviselői is bírálják amiatt, hogy a tálibok szinte teljes győzelme ellenére sem tett még nyilatkozatot. Néhányan úgy fogalmaztak, az elnök bujdosik, mivel sokan épp Bident teszik felelőssé a terrorszervezet csapatkivonást követő, gyors térnyeréséért.
Az elnök feleségével, Jill-lel várhatóan szerdáig marad a pihenőhelyen, és a következő napokban sem várható hivatalos elnöki nyilatkozat. Jim Jordan republikánus képviselő azt kérdezte, „miért van Joe Biden szabadságon, az adminisztrációja miért nem válaszol egyetlen kérdésre sem? Ez szégyen.” Donald Trump volt amerikai elnök pedig úgy nyilatkozott, Biden elnöknek „kegyvesztetten le kéne mondania”.
(DD)
Röviden
Az Európai Unió alkalmazottainak és polgárainak biztonsága a legfontosabb azt követően, hogy a tálibok átvették a hatalmat Afganisztánban, jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. Hozzátette szoros kapcsolatban van Josep Borrellel, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével, akivel figyelemmel kísérik az eseményeket.
Maximális önmérsékletre szólította fel a tálibokat és az afganisztáni konfliktus többi résztvevőjét António Guterres ENSZ-főtitkár. Hangsúlyozta, hogy nagy aggodalommal kíséri figyelemmel a helyzetet, különösen
a nők és a lányok jövője miatt, valamint kifejezte, az ENSZ továbbra is elkötelezett az afgánok segélyezése iránt.
A Hamász gratulált a táliboknak az Egyesült Államok legyőzéséhez. A Gázai övezetet uraló iszlamista terrorszervezet üdvözölte a lázadók hatalomátvételét, valamint közleményükben további sikereket kívántak az afgán népnek. Egyes újságírói források szerint az afganisztáni tálib győzelem a palesztinokat is felbátorította.
Rendkívüli videókonferencia-tanácskozást tartanak az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei kedden az Afganisztánban kialakult helyzet miatt. Már több EU tagállam is megkezdte az állampolgárai evakuálását az országból Kabul lázadók általi elfoglalása után.
Üzbegisztán légvédelme lelőtt egy afgán harci repülőgépet, amelyik megsértette az ország légterét. A lelőtt gép üzbég terülten csapódott be, a két pilóta sikeresen katapultált, egy üzbegisztáni kórházban kezelik őket. Még nem világos, hogy a gép személyzete a tálibok elől menekült vagy más okból lépte át a két ország határát. Korábban már számos katona próbált meg a szomszédos országban menedéket találni, amióta a lázadók offenzívába kezdtek.
Több mint hatvan ország, többek között az Egyesült Államok is, közös nyilatkozatot adott ki, amelyben arra hívják fel a figyelmet, hogy a tálibok engedélyezzék az ország elhagyását az afgán és a külföldi állampolgároknak, valamint tartsák nyitva az ország határátkelőhelyeit.