Külföld
Super Mario segít

Steingart szerint az országot évtizedeken át pocsékul kormányozták, ám a nemzetgazdaság eközben mégis jól teljesít. Az Európai Bizottság 4,2 helyett már öt százalékra becsüli az ország idei GDP-növekedését. Olaszország az egyik legnagyobb európai exportőr, a kereskedelmi mérlege pozitív.
Steingart szerint Mario Draghi miniszterelnök – aki még az olasz nemzeti bank elnökeként a 2008-as pénzügyi válság kezelésekor kapta a „Super Mario” becenevet – jó partner Berlinnek.
Az olasz gazdaság a várakozásokhoz képest jobban teljesít – hangsúlyozta lapunknak Kiszelly Zoltán, a Századvég Alapítvány Politikai Elemzések Központjának igazgatója.
Rámutatott, Mario Draghi – az Európai Központi Bank korábbi elnöke – kormányfőként sokat javított a befektetési klímán, amit az uniós helyreállítási alap 750 milliárdjából Olaszországnak szánt 209 milliárd euró is fűt. Repedések is mutatkoznak az olasz kormánykoalícióban, miután Matteo Salvini, a Liga elnöke ultimátumot adott Draghinak, vagy szigorít a migrációs politikán, vagy a jobboldali párt kilép.
Kiszelly emlékeztetett, a Liga és az Öt Csillag Mozgalom adja ugyan a parlament többségét, ám Draghi magához vonta a kül- és gazdaságpolitikát, így a pártvezetőknek most kevesebb fi gyelem jut. „Salvini fi nomított korábbi euroszkeptikus álláspontján, így pártja a kormányon kívül maradó Fratelli d’Italiával (FdI) versenyez a legerősebb párt címéért.
A Liga az FdI-vel és a Forza Italiával egy következő választás esélyese, amire akár Draghi esetleges államfővé választása után, 2022 elején is sor kerülhet” – magyarázta. Kiszelly szerint Salvini belügyminiszterként a migráció területén már bizonyított, így amennyiben az észak-afrikai vagy afganisztáni beáramlás erősödne, kompetenciája felértékelődne