Külföld
Kereszttűzben Milley tábornok
A kritikus fajelméletet tanítják az amerikai katonai akadémiákon

Magyarázkodnia kellett Mark Milley tábornoknak, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottsága vezetőjének a kritikus fajelmélet (CRT) katonai akadémiák tananyagába való bevezetése miatt. A Lloyd Austin III védelmi miniszter jelenlétében történt meghallgatáson Milley erélyesen védelmébe vette a rendelkezést, szavai szerint sértő egyes politikusok azon véleménye, hogy a hadsereg „woke”, tehát liberálisan érzékenyített csak azért, mert tanul a fajegyenlőségről.
„Olvastam Karl Marxot, olvastam Lenint. De ettől még nem vagyok kommunista” – jegyezte meg a tábornok. Véleménye szerint fontos az, hogy a fiatal tiszteknek legyen egy szituációs ismeretük azon ország aktuális eseményeiről, amelyet védeni hivatottak.
Republikánus képviselők viszont rámutattak arra, hogy a CRT nem egyszerűen egy egyenlőséget elősegítő képzés. Byron Donalds képviselő, aki maga is fekete úgy vélekedett, hogy a katonáknak nem azon kéne aggódniuk, miként bűnhődjenek saját fehérségük miatt.
A CRT nem történelemtudomány, hanem egy szubjektív álláspont, amivel egyesek az Egyesült Államok történelmét értelmezik. Ez a fajelmélet ugyanúgy megosztja majd a fegyveres erők tagjait, ahogy az iskolákban megosztotta a fiatalokat is, ezért ennek nincs helye a hadseregben, mondta Donalds.
Michael Waltz floridai képviselő szerint Milley tábornok összekeveri a CRT-t valami történelemoktatással. Szavai szerint a kritikus fajelmélet arra tanítja a jövő katonai vezetőit, hogy ellenálljanak az ország alapintézményeinek, hogy az alkotmány és a politikai rendszer rossz, a velejéig rasszista, nőgyűlölő, gyarmatosító, ezért ezeknek ellen kell állni.
Waltz, aki maga is kitüntetett katona, a CRT-t ráknak nevezte, amelyet ki kell irtani. Hozzátette, a katonák és családjaik aggódnak egy olyan elmélet térnyerése miatt, amelynek marxista gyökerei vannak, és az egész fehér fajt elnyomóként definiálja. „Az egységek morálja szempontjából el sem tudok képzelni ennél rombolóbbat” – vélekedett Waltz.