Külföld
Előrelépés jöhet, áttörés aligha
Visszafogott nyilatkozatok születtek a mai amerikai–orosz elnöki csúcstalálkozó előtt

Nagy várakozás előzi meg Vlagyimir Putyin orosz és Joe Biden amerikai elnök mai találkozóját. A januárban beiktatott demokrata politikus lesz az ötödik hivatalban lévő amerikai elnök, akivel Putyin az elmúlt húsz évben találkozott.
Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő kedden elmondta, a tárgyalások négy-öt órán át fognak tartani a szünetekkel együtt. A TASZSZ orosz hírügynökség szerint Putyin sajtótájékoztatója várhatóan 18 órakor kezdődik. A két elnök valószínűleg nem áll közösen az újságírók elé.

„Ha nem is megállapodásra, de megértésre fognak jutni az elnökök” – fogalmazott tegnap újságíróknak Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója. Mint mondta, minden megállapodás, ha egyáltalán sikerül majd ilyet elérni, kompromisszumos lesz, és hasznára válik majd a kapcsolatnak. Usakov elmondása szerint az amerikai–orosz viszony állapota és kilátásai, a stratégiai stabilitás, az információbiztonság, a kiberbűnözés elleni küzdelem, a gazdasági együttműködés, a klímaváltozás, a koronavírus elleni küzdelem, valamint a Északi-sarkvidék ügye lesz napirenden. Úgy fogalmazott, desszertnek hagyják meg a regionális kérdéseket, mint a Közel-Kelet, Szíria, Líbia, Irán, Afganisztán, a Koreai-félsziget, Hegyi-Karabah vagy Ukrajna ügye. Hangsúlyozta, tartalmilag nagyon nehéz tárgyalások várhatók. Az MTI szerint megjegyezte, az amerikaiak a világ minden részén orosz állampolgárokat „fogdosnak össze”, és a 2014 után bevezetett szankciók közepette sok indokolatlan lépést tettek az orosz diplomáciai képviseletek ellen.

Putyin az amerikai NBC hírtelevíziónak múlt héten úgy fogalmazott, utóbbi évek legmélyebb pontjára süllyedtek az orosz–amerikai kapcsolatok.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes egy sajtónyilatkozatban lehetségesnek nevezte, hogy a találkozó után a washingtoni orosz és a moszkvai amerikai nagykövet visszatér állomáshelyére.
Joe Biden amerikai elnök a hétfői NATO-csúcs végén azt mondta, világossá fogja tenni Putyin számára, hogy vannak területek, ahol lehetséges az együttműködés, amennyiben Moszkva ezt az utat választja. „Ha azonban az orosz elnök úgy dönt, hogy nem működik együtt, és úgy cselekszik, ahogyan korábban, akkor világossá fogja tenni, hogy hol vannak a Putyinra is érvényes vörös vonalak” – fogalmazott az MTI tudósítása szerint.

A csúcstalálkozót a Genfi-tónál lévő Villa LaGrange-ban tartják. A 18. századi épület szimmetrikus, mindkét delegáció azonos számú szobát kap. A villát egyébként fel is újították a találkozó előtt. Az épület, a repülőtér, a diplomáciai képviseletek és a delegációk által használt szállodák biztonságára 3500 rendőr ügyel majd, és Genf légterében is korlátozzák majd a repülést holnaptól csütörtökig. A tópartot teljesen lezárják.