Külföld
Kudarcos diplomácia
Korlátozná a szuverenitást a német szociáldemokrata külügyér
Óvatosságra intett Charles Michel, az Európai Tanács elnöke azzal a javaslattal kapcsolatban, amit Heiko Maas német külügyminiszter tett hétfőn a tagállami vétó lehetőségének eltörlésére az uniós külpolitikai döntéshozatalban. A belga tisztségviselő szerint alaposan át kell gondolni az ilyen súlyú döntést.
Ahogyan arról lapunk is beszámolt, a szociáldemokrata tárcavezető a német nagykövetek hétfői ülésén közölte, az unió nem engedheti meg, hogy „túszul ejtsék, akik vétójukkal megbénítják külpolitikánkat”. A napokban a berlini külügyi tárca bírálta hazánkat, amiért megvétózta az újabb, Kínát bíráló közös nyilatkozatot.
A német miniszter követelését nem hagyta szó nélkül Orbán Viktor kormányfő sem, aki aznap este közzétett cikkében hangsúlyozta, véget kell vetni annak a brüsszeli gyakorlatnak, amely nyilatkozatok fabrikálásában és lobogtatásában merül ki, s meg kell fékezni az európai baloldal külpolitikai ámokfutását. „Ha nyolc közös nyilatkozatunkat söpörték eddig félre – és Kína esetében ez történt –, a kilencedik is gúnykacajt vált ki. Szánalmas papírtigriseknek látszunk, és következmény nélküli nyilatkozataink után rajtunk nevet a világ” – jegyezte meg.
Az uniós külpolitika annak példája, hogyan navigálja magát az EU lépésről lépésre a (kül)politikai törpe szerepébe – fogalmazott lapunknak Kovács Attila, az Alapjogokért Központ projektvezetője. Mint mondta, az EU vezetői a liberális demokráciára és a globális szolidaritásra hivatkozva az unió és annak polgárai számára kedvezőtlen döntéseket hoznak.
„Élen jár a külpolitikai dilettantizmusban az európai baloldal” – jegyezte meg a szakértő, aki szerint Maas azért támadja Magyarországot, mert hazánk nem gondolja, hogy a demokráciaexportnak álcázott kioktatás, megleckéztetés és büntetés nyelvén kell beszélni az EU stratégiai partnereivel, Oroszországgal, Kínával vagy éppen Izraellel.
„Látható, hogy a baloldal európai vezetői ezt a konfliktust is arra használják, hogy támadást intézzenek a szuverén, a Brüsszelből diktált kánonhoz nem illeszkedő tagállamokkal és azok vezetőivel szemben. Föderalista uniót szeretnének, ennek érdekében korlátoznák a tagállamok mozgásterét, elvonva azok hatáskörét a külpolitikai döntéshozatal terén” – magyarázta.